ABD-Kuzey Kore Zirvesi Erken Bitti

28.02.2019 14:00

339 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD-Kuzey Kore Zirvesi Erken Bitti

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Vietnam’da yapılan zirvenin ikinci gün görüşmeleri başladı. Son dakika haberde, Trump ile Kim Jong Un arasındaki görüşmede anlaşma sağlanamadığı açıklandı.

İlk olarak geçtiğimiz yıl Haziran ayında Singapur’da bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, bu kez Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bir araya geldi. İki lider, dün merakla beklenen zirvede akşam yemeği öncesi el sıkışarak ve gülümseyerek basına poz verdi. Akşam yemeği ile başlayan zirvede Trump ve Kim’in akşam yemeğindeki samimi anları dikkat çekti. Metropole Otel’deki yemekte Kim ile bir araya gelen ABD Başkanı Trump, bir saat 42 saat sonra otelden ayrıldı. Trump, Hanoi’deki zirvenin ardından Washington’a hareket edecek.

Zirvenin ilk gününde geçen olumlu yaklaşımlarından ardından bir son dakika gelişmesi yaşandı. ABD yönetimi, Başkan Trump ve Kuzey Kore lideri Kim arasında Vietnam’da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını açıkladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasındaki zirvede anlaşma sağlanamadığını duyurdu. İki liderin görüşmesi, anlaşmanın imzalanacağı tören olmadan kesildi.

İki lider, imza töreni ve görüşmelerinin devam etmesi beklenirken Metropole Hotel’den ayrı ayrı ve beklenenden 2 saat erken ayrıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, canlı yayında konuşmada yapıyor;

“Kim Jong Un ile çok iyi olumlu zaman geçirdik. Pompeo ile benim fikrim, bir şey imzalamanın iyi olmayacağını düşündük. Kim Jong Un enteresan bir karakter. Birçok seçeneğimiz vardı, şu anda bu seçeneklerin hiçbirini kullanmama kararı aldık. Çok enteresan iki gün geçirdik. Bazen masadan uzaklaşmak gerekir.”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo;

“ABD’nin istediği bir sonuca ulaşamadık, daha fazla şey istedik onlardan ancak hazır değillerdi. Başkan da söylemiştik, bu çözüm zaman alacak demiştik. Çalışmaya devam edeceğiz. Tüm dünyanın istediği Kuzey Kore’nin nükleerden arındırılmasını sağlayacağız. Liderlerin görüşmeleri olumlu oldu”

Trump;

“Yaptırımların kaldırılmasına hazır değildik. Bu da bizi anlaşmadan uzaklaştırdı. Olay yaptırımlarla ilgiliydi. Yaptırımların kaldırılmasını istediler. Bir vizyona sahip ama bizimle aynı vizyona sahip değil, bu nedenle uzaklaşma istedik.”

“Belli bir noktada anlaşacağımızı düşünüyoruz. Yaptırımların kaldırılmasına karşılık, nükleerden arındırılmasını istedik, ama buna hazır değiller. Ülkeyi karış karış tanıyoruz, istediğimizi almalıyız, başka yolu olamaz.”

“Bu tamamen benim kararım değildi. İlişkimizi devam ettirmek istiyoruz. Biliyorsunuz, insanlarımızı geri aldık. Kim Jong Un, dün bana daha fazla nükleer ve roket testi yapmayacaklarının sözünü verdi. Mike onlarla iyi bir ilişki ortaya koydu, görüşmeye devam edecek.

Güney Kore yönetimiyle görüşmedim henüz, ama şu an bir anlaşma imzalamamız gerektiğini söyleyeceğim onlara da…”

Eski avukatı Michale Cohen hakkında ise Trump; “Böyle büyük, önemli bir zirve sırasında bu açıklamaları yapıyor olması inanılmaz. Tek bir konuda yalan söylemedi, ‘Rusya ile tezgah yok’ dedi, çok fazla yalan söylüyor, bu kısımda neden yalan söylemedi, anlamadım. Rusya ile herhangi bir tezgah yok. Bu sadece bir cadı avı, başka hiçbir başkanın başına gelmedi. Rus cadı avına bir de artık sahte lafını eklemek gerekiyor. En çok bu açıklamasına şaşırdım ama gerçekten utanç vericiydi.”

“Gayet dostane bir atmosfer vardı, dışarı fırlayıp masadan kalktık gibi bir görüşme değildi. El sıkışıp, iyi dileklerde bulunarak ayrıldık. Gerçekten özel bir şey yapma fırsatımız var. Birçok başkanın görevi sırasında çözülebilirdi, çok söz verdiler ama hiçbir şey yapmadılar. İlişkimizin gayet sıcak olduğunu söyleyebilirim.”

Pompeo; “Gerçekten olumluydu. 36 saat öncesine göre olumluydu. Ancak egrçekten ilişkimiz oldukça sıcaktı. Herkes de bu ruhla ayrıldı.”

Trump; “Birbirimizi seviyoruz, iyi anlaşıyoruz Kim Jong Un ile. Her zaman masadan ayrılmaya hazır olmanız gerekir. İmzalamış olsak, ne korkunç bir şey yaptım diyebilirsiniz. Ben buraya imzalamaya hazır geldim, ama bizim için doğru değildi. Hızlı olmasındansa doğru olmasını uygun buldum”

“BÜYÜK BİR ŞEREF”

Trump, yemek öncesinde bir araya gelerek tokalaştığı görüşmede, “Kim’le burada olmam büyük bir şeref. Sizinle birlikte olmak gerçekten harika. İlk zirvemiz başarılıydı. Her iki tarafın da memnun olduğunu söyleyebiliriz. Bu zirvenin ilkinden daha başarılı olacağını umuyorum. Attığımız adımlar gerçekten başarılı. Ülkenizin sınırsız ekonomik potansiyeli var. Büyük bir lider olduğunuzu düşünüyorum” demişti.

KIM İLK KEZ BATILI BİR GAZETECİNİN SORUSUNU YANITLADI

Kim bir basın toplantısında ilk kez Batılı bir gazetecinin sorusunu yanıtladı. Sosyal medyada dün gazetecilerin soru sormasından rahatsız olduğu için yüzünü buruşturduğu söylenen Kim, ilk kez Batılı bir basın mensubunun sorusunu yanıtladı. Kim, Washington Post muhabirinin David Nakamura’nın “Trump’la anlaşmaya varabilmek konusunda kararlı mısınız?” sorusuna “Bunu söylemek için çok erken. Kötümser olduğumu söyleyemem” diye cevap verdi.

Yine bir ABD’li gazetecinin sorusuna yanıt veren Kim, “Nükleer silahsızlanmaya hazır olmasam burada bulunmazdım” derken, Trump da Kim’e, “İyi cevap, vay canına. Bu, senden duyduğum en iyi cevap olabilir” dedi.

ZİRVE İKİNCİ GÜNÜNDE

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Vietnam’da yapılan zirvenin ikinci gün görüşmeleri başladı.

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore ile nükleer bir anlaşma yapma konusunda acele etmeyeceğini kaydederek, “Önemli olan doğru bir anlaşma yapmak.” dedi.

Kim’in nükleer görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkması için tüm çabayı göstereceği konusunda söz verdiğini belirten Trump, bu noktada hızlı olmanın önemli olmadığına işaret etti.

Öte yandan Kim ise “Harika bir diyalogumuz var ve bugün çok iyi bir sonuç çıkması için elimden gelenin en iyisini yapacağım.” dedi.

Trump ile görüşmesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kim ayrıca Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da ABD irtibat bürosu kurma fikrini memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

Baş başa görüşmenin ardından iki lider heyetler arası görüşmelere geçti.

ORTAK İMZA TÖRENİ DÜZENLENECEK

Öte yandan Beyaz Saray’dan yapılan Trump’ın bugünkü programı ile ilgili yazılı açıklamaya göre, Trump ile Kim, yerel saatle 14.05’te (TSİ 10.05) ortak imza töreni gerçekleştirecek.

Trump, yerel saatle 15.50’de (TSİ 11.50) basın toplantısı düzenleyerek zirveye ilişkin değerlendirmelerde bulunacak.

Dün başlayan Trump-Kim zirvesinin ilk günündeki görüşmelerin pozitif geçtiği bildirilmiş, asıl zirve görüşmelerinin ise bugün gerçekleştirileceği kaydedilmişti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR