ABD Suriye’de 29. Hava Üssünü Kuruyor

19.09.2019 20:59

221 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD Suriye’de 29. Hava Üssünü Kuruyor

ABD, Suriye’nin kuzeyinde askeri üs inşa etmeye devam ediyor. Daha önce IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek Suriye’de askeri varlık gösteren ABD, IŞİD’in bölgedeki faaliyetlerinin ‘bitirildiğini’ açıklamasına rağmen Suriye’deki askeri varlığını artırmaya devam ediyor.

ABD, Mardin’in Nu1saybin ilçesinin karşısında yer alan Kamışlı kentinde yeni bir askeri hava üssü daha kuruyor. Kamışlı kent merkezinde ise Suriye Ordusu askerleri olduğu için, ABD askeri üssü kentin 20 kilometre güneyindeki Bılbarut bölgesinde kuruyor.
Suriye’nin kuzeyinde 28 askeri üssü olan ABD’nin bu yeni üssünün ay sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Üs alanının çevresi askerler tarafından korunurken, bölgeye ABD’li yetkililer dışında kimse giremiyor. 6 kilometrelik bir alan üzerine inşa edilecek üssün ABD ve İngiliz askerleri tarafından ortaklaşa kullanılacağı belirtiliyor. Öte yandan, İngiltere Parlamentosundan oluşan bir heyet de dün Kamışlı’ya giderek çeşitli görüşmelerde bulunmuştu.
ABD, Suriye’nin kuzeyinde daha önce Derik, Deyr er Zor, Rakka, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Rasul Ayn, Menbiç, Haseke ve Tel Abyad’da askeri üsler kurmuştu. Söz konusu üslerin dışında, Kobani, Rakka, Rasul Ayn ve Tabka kentinde de hava üsleri inşa edilmişti.
İlgili Terimler :

YORUMLAR