“ABD’ye Taviz Verilmemeli”

10.03.2019 14:05

455 Kişi Okumuş

0 Yorum

“ABD’ye Taviz Verilmemeli”

Emekli Korgeneral Pekin,Türkiye’nin S-400 füzelerinin alımı konusunda kararlı durması gerektiğini belirtti.

ABD’nin Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füze sistemine yönelik olarak son günlerde ortaya koyduğu pervasızca tepkiler kamuoyunda da sert tepkilere neden oluyor. Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, “Türkiye, S-400 alıyorum, Menbiç’ten vazgeçelim diyemez, dememeli” dedi.

Türkiye’nin S-400 füzelerinin alımı konusunda kararlı durması gerektiğini belirten Pekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mesele ABD’nin söylediği gibi NATO’ya uyumsuz ya da başka bir mesele değil. Evet, Türkiye’nin önerileri var. Bu konu görüşme yoluyla çözülebilir. Türkiye’nin buna ihtiyacı var doğal olarak ısrar ediyor.”

ABD’nin bastırmasının nedeninin, Türkiye’ye istediğini yaptırabilmek için baskı altına alma çabası olduğunu bildiren Pekin, “Türkiye S-400 füze sistemini satın alırsa diğer NATO ülkelerine örnek olabilir. NATO aynı zamanda ABD silah pazarı. Asıl amaç Türkiye’yi baskı altına alıp ABD’nin istekleri doğrultusunda bir noktaya getirmek” diye konuştu.

Pekin, ABD’nin NATO ülkelerine Rusya’nın bir tehdit olduğunu anlatmaya çalıştığını da ifade ederek şunları kaydetti:

“Türkiye ise Rusya ile silah alış verişi yapıyor. Bu, ABD’nin konseptini, stratejisini çökertir. Baltık ve Doğu Avrupa’da tehdit Rusya’dır, ABD, Rusya’ya göre tedbir aldırıyor. NATO sistemine uygun değil söylemi bahane. F- 35 uçaklarını vermem diyerek tehdit ediyor.”

Suriye konusunu da Türkiye açısından etkileyeceğini ancak ABD’nin verdiği sözü tutmak istemediğini söyleyen Pekin, “Menbiç’te yol haritasını uygulamak istemiyor. Güvenli bölgeyi kendi istediği gibi kurmak istiyor. Orada bir Kürt devleti kurmaya çalışıyor. Bütün bunlar için Türkiye’yi S-400 füze sistemi ve F-35 uçakları ile sıkıştırıyor bu süreçte. Ambargo koyarım diyor. Türkiye’nin kararlı durması lazım. Türkiye, S-400 alıyorum, Menbiç’ten vazgeçelim diyemez, dememeli. Bu konuda en ufak bir kırılma, taviz olursa Türkiye’nin tavrında o zaman bu kırılmaların arkası gelir. Kırılmaların önlenmesi, bu konularla ilgili taviz verilmemesi gerekiyor” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR