AKP Artık Suriye Politikasında Belirleyici Değil!

02.08.2019 13:32

134 Kişi Okumuş

0 Yorum

AKP Artık Suriye Politikasında Belirleyici Değil!

Suriye’de meydana gelen güvenlik sorunları bölge barışını tehdit ederken Suriye’ye de barışın gelmesini engelliyor.

Suriye’de yaşanan güvenlik sorunları bölgeye barışın gelmesini engelliyor.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye’nin yaşadığı Suriye krizine ilişkin sosyal medya hesabı twitter üzerinden bir video yayınladı.

Suriye’de oluşturulması planlanan güvenli bölgeyle barışın gelmeyeceğini belirten Karamollaoğlu, “Sadece şimdi üzerinde durulan konu şu; ‘Efendim, sınırda bir huzur bölgesi inşa edilsin, temin edilsin, mülteciler buralara gitsinler, artık derinliği 30 km mi olur, 40 mı, 50 mi olur ayrı bir şey, böylece orada barış sağlansın.’ Yani yapılabilirsen iyi bir şey gibi görünüyor ama ben bunun da mümkün olduğu kanaatinde değilim. Zaten iş bizim elimizden çıktı” dedi.

AKP’nin Suriye politikası tek başına çözmesinin mümkün olmadığını ifade eden Karamollaoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Hükümet artık, Türk hükümeti, artık Suriye politikasında belirleyici rol oynayamıyor. Çünkü Rusya ve Amerika doğrudan doğruya meseleye müdahil oldular. İran da bir noktaya kadar müdahil oldu etki gösterdi ama şu gün içinde bulunduğu şartlarda dolayı İran’ın ben Suriye’yle fazla meşgul olduğu kanaatinde değilim ama onlara da çağrıda bulunurum; kesinlikle, ne pahasına olursa olsun, kim yaparsa yapsın elbette ki Suriye hükümeti dahil bir takım kimyasal silahlar kullanılmasına, belli bölgelerin, İdlib gibi bölgelerin sürekli olarak bombalanıp masum insanların katledilmesine razı olamayız, rıza gösteremeyiz. Ama bunun yolu sadece protesto etmekten geçmez acz içine düştüler. Başlangıçta yaptığımız itirazlara ikazlara itibar etmediler. Artık işin içinden çıkamıyorlar. Kendileri çözemiyor çözülmesine de vesile olamıyorlar ne yazık ki!”

İlgili Terimler :

YORUMLAR

kayseri escort