Amerika Suriye’de Yeni Üsler Kuruyor

15.09.2018 19:58

271 Kişi Okumuş

0 Yorum

Amerika Suriye’de Yeni Üsler Kuruyor

Amerika yönetimi Suriye’deki illegal askeri varlığının devamında bu ülkenin kuzeyinde yeni operasyon merkezleri ve askeri üsler kuruyor.

Sputnik’in haberine göre, ABD ordusu Suriye’nin Deyrizzur eyaletinde bu ülkenin en büyük petrol sahası olan El Ömer petrol sahasının yakınında ve Fırat’ın doğusunda 10 km derinlikte yeni bir askeri üs kuruyor.

Söz konusu askeri üssün ABD ordusuna El Ömer ve El Tenek petrol sahalarını birbirine bağlayan karayoluna musallat olma imkanı sağlıyor.

Haber kaynakları ayrıca ABD ordusu Halep eyaletinin Kuzeydoğusunda ve YPG güçlerinin kontrolü altında bulunan Kobani’nin Güneyindeki Serin askeri üssünü geliştirme kararı aldığını belirtiyor.

Serin askeri üssü Amerika’nın Suriye’de ikinci büyük askeri üssü sayılıyor. ABD ordusu bu üssü askeri helikopterlerinin inişi ve kalkışı için kullanıyor. Serin üssünde çok sayıda hava savunma radarları ve elektronik teçhizat da bulunuyor.

Yerel kaynaklar ABD ordusu Suriye’de yeni askeri üsleri kurma çalışmasına Ağustos ayında başladığını ve bu da Washington’un bölgede uzun süre kalmak istediğini gösterdiğini belirtiyor.

Yerel kaynaklar ayrıca ABD ordusu Kamışlı’nın çevresindeki yerleşim noktalarında bazı askeri imkanlar da oluşturduklarını kaydediyor.

Amerika yönetimi Suriye’de askeri üslerini Ekim 2015’te başladı ve bu çerçevede Haseke yakınında iki hava üssü ve Rakka ve Menbiç kentlerinde de 8 operasyon merkezi kurdu.

Amerika son yıllarda terörle mücadele bahanesi ile Irak ve Suriye’de savunmasız sivillere hedef alıyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

kayseri escort