Amerika’nın Tehlikeli INF Oyunu

12.02.2019 17:01

341 Kişi Okumuş

0 Yorum

Amerika’nın Tehlikeli INF Oyunu

Amerika’nın ses getiren Başkanı Donald Trump, silahlanmalar ile ilgili anlaşmalardan çekilerek bu anlaşmaların getirdiği kısıtlamalardan kurtulmak peşindedir. Trump 20 Ekim 2018’de ise Amerika’nın İNF adı ile bilinen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından çekildiğini bildirdi.

Amerika’nın bu stratejik ve önemli uluslararası anlaşmadan çekilmesinin bahanesi ise içeriğinin Rusya tarafından ihlal edilmesi idi. Bundan sonra Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 1 Ocak tarihinde Amerika’nın 2 Ocak 2019’dan sonra İNF anlaşmasını 180 gün süresince askıya alacağını ve bu anlaşmada belirlenen yükümlülüklerin Rusya tarafından yerine getirilmemesi halinde bu anlaşmadan tamamen çekileceklerini bildirdi.

Bunun ardından ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir misillemede bulunarak Moskova’nın bu anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmeyi askıya aldığını bildirdi. Vladimir Putin Amerika’nın söz konusu anlaşmadan çekilmesine tepki olarak Rusya Savunma Bakanlığının orta menzilli ultrason füzelerin üretimine başlanması önerisini onayladı.

Siyasi analist Heinz Gaertner Amerika’nın bu çıkışı ile ilgili şöyle bir değerlendirmede bulundu:”  Amerika’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması İNF’den çekilmesi nükleer bir savaşın riskini doğurmuştur. “

Tabii Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü NATO Amerika’nın bu girişimini destekleyerek Washington makamları gibi Rusya’yı bu anlaşmayı ihlal etmekle suçlamıştır. Ancak özellikle de Almanya gibi büyük Avrupa ülkeleri bu anlaşmanın feshedilmesinin Avrupa güvenliğine olumsuz etkiler yapacağı konusunda endişelerini bildirmişlerdir.

Bu doğrultuda Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanı Peter Altmaier Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasının dağılması ile yeni bir silahlanma rekabetinin başlamasını olası olarak niteledi. Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanı Amerika ve Rusya’nın sonunda bu anlaşma ile ilgili ortak bir karara varmasını ümit ettiğini bildirdi. Altmaier şöyle bir açıklamada bulundu: “ Her şeye rağmen silahlanma rekabetini göz ardı etmemiz yanlış olacaktır. “

Son günlerde ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Amerika’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından çekildiğinden doğan tehditlere karşı uygun tepkiyi göstermek için teknik ve askeri araçlara sahip olduğunu bildirdi.

Moskova  açısından, Trump hükümetinin İNF anlaşmasını askıya alma girişimi, bu anlaşmanın Rusya tarafından ihlal edildiği bahanesi bir yana uzun vadeli hedefler üzerine yapılmıştır.

Bu doğrultuda Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov Amerika’nın iki ülke arasındaki füze anlaşmasını askıya almaktan güttüğü hedefin dünyaya askeri sulta kurmak hayali olduğunu bildirdi.

Anatoly Antonov Rus haber ajansı TASS’a verdiği özel mülakatta Amerika’nın bu anlaşmadan çekilmesine değinerek şunları kaydetti:” Amerika’nın amacı iki ülke arasında uzun yıllardır var olan silahlanma denetimi mimarisini bozmak ve yok etmektir. Amerikalılar bu anlaşmadan çekildikleri takdirde dünyaya askeri sultalarını kurma afaki hayallerinin gerçekleştirmesi için ortamın hazırlanacağını zannediyorlar. “

Amerika’nın genel hedefi silahlanma anlaşmalarından kurtulmak sureti ile yeni bir silahlanma sürecine girmek istemeleridir. Washington hala küresel bir hegemonya kurmak peşindedir. Bu hedefe ermek için ise silahlanma anlaşmalarından çekilerek hiçbir kısıtlama ve sınırlandırma olmadan füze ve nükleer silahlarını dünyanın farklı yerlerine yerleştirmek istiyor.

Buna rağmen önemli uluslararası silahlanma anlaşmalarının lağvedilmesi ile dünya karanlık bir gelecek ile karşı karşıya kalma tehlikesini yaşayacaktır. Çünkü bu girişim sonucunda dünyanın süpergüçleri yıkıcı silahlar özellikle de nükleer füzeler alanında hiçbir sınırlandırma ve kısıtlamaya takılmadan büyüyüp dünya güvenliği ve istikrarını ciddi tehlikelere maruz bırakacaktır.

İlgili Terimler :

YORUMLAR