Arabistan Yabancı Güçlerin Kuklası Oldu

12.03.2018 12:39

407 Kişi Okumuş

0 Yorum

Arabistan Yabancı Güçlerin Kuklası Oldu

Batı Asya uzmanı Muhammed Sadık El Hüseyni, Suudi Arabistan veliahdı Muhammed bin Selman’ın Suudi Arabistan içerisindeki siyasi durumunu değerlendirerek bin Selman’a yönelik Suudi Arabistan içerisinde geniş çaplı muhalefetin olduğunu söyledi.

Muhammed bin Selman’ın Suudi Arabistan için toplumu yeniden inşa edecek bir isim olmadığını belirten el Hüseyni; “Suudi Arabistan içerisinde toplum üzerindeki etkili olan birçok önemli isim bin Selman’a muhalif” dedi.

“Suudi Arabistan içerisindeki geleneksel dindar kesim bin Selman’ın vahabi çizgiden çıktığını düşünmekte. Aynı zamanda kabileler üzerinde etkili olan isimler bin Selman’ı darbeci olarak görmekte” diyen Batı Asya uzmanı el Hüseyni, Suudi Arabistan içerisindeki Liberal ve reformist kesimin de bin Selman’a muhalif olduğunu belirterek; “Bu kesim Bin Selman’ın Suudi Arabistan’ı yabancı güçlerin kuklası haline getirdiğine inanmakta. Şii kesim de Suudi Arabistan veliahdını kendilerine düşman görmekteler” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’da Bin Selman hakkındaki hakim görüşün darbeci ve görünürde reformist olduğunu ve Suudi Arabistan’ı Amerika’nın kuklası haline getirdiği şeklinde ifade eden el Hüseyni; “Amerika Suudi Arabistan’ın Arap Sünnileri üzerindeki etkisini ve petrol gücünü Batı çıkarları için kullanmaya çalışmakta” dedi.

Amerika’nın Muhammed bin Selman’ı Arabistanlı gençlerin gözünde genç ve reformist bir isim olarak kullandığını ifade eden el Hüseyni; “Bin Selman’ı Liberal ve reformist göstererek Arabistan’ın petrol dolarlarını Batılı ülkelerin çıkarları için kullanmak istiyorlar. Ancak bin Selman’ın zaaf noktası Suudi Arabistan içerisindeki hiçbir kesimin onu desteklememesi” ifadelerini kullandı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR