Asgari Ücret Açlık Demek!

28.07.2019 19:35

286 Kişi Okumuş

0 Yorum

Asgari Ücret Açlık Demek!

Türk-İş’in her ay gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Temmuz ayında 4 kişilik ailenin “açlık sınırı” 2 bin 75, “yoksulluk sınırı” 6 bin 760 lira olarak hesaplandı. Buna göre, asgari ücret ancak “açlık sınırı”na denk gelebildi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,39 arttı. Yılın ilk 7 ayında fiyatlardaki artış yüzde 6,91 oranında gerçekleşti. Havaların ısınması ve tarla ürünlerinin pazarda yaygınlaşması gibi mevsim şartları nedeniyle hane halkının günlük tüketiminde önemli payı bulunan yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,63 lira olarak hesaplandı. Vatandaş bir yandan geçim zorluğu ve ekonomik sıkıntılarla mücadele ederken, bir yandan da günbegün eriyen geliri nedeniyle zorluk yaşıyor.

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı araştırması”nın Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, dört kişilik ailenin “sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması” tutarını ifade eden “açlık sınırı” 2 bin 75 lira olarak belirlendi. “Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 6 bin 760 lira oldu.

SEBZE MEYVENİN ORTALAMA KİLO FİYATI 6,63 TL!

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,39 arttı. Yılın ilk 7 ayında fiyatlardaki artış yüzde 6,91 oranında gerçekleşti. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibariyle artış yüzde 19,38 oldu. Yıllık ortalama artış ise yüzde 22,86 olarak hesaplandı.

SEBZE KİLOGRAM FİYATI 5,82 LİRAYA GERİLEDİ

Mutfak harcamasındaki rahatlamayı sebze-meyve fiyatlarındaki gerileme sağladı. Havaların ısınması ve tarla ürünlerinin pazarda yaygınlaşması gibi mevsim şartları nedeniyle hane halkının günlük tüketiminde önemli payı bulunan yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,63 lira olarak hesaplandı. Geçen ay 6 lira olarak hesaplanan ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay 5,82 liraya, 7,73 lira olarak hesaplanan meyve ortalama kilogram fiyatı ise bu ay 7,58’e geriledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR