Avrupa, İran’la Çatışma Peşinde Değil

21.02.2019 15:23

253 Kişi Okumuş

0 Yorum

Avrupa, İran’la Çatışma Peşinde Değil

İsveç’in eski başbakanı ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi başkanı, ABD başkan yardımcısının İran karşıtı açıklamalarını eleştirerek, Avrupa’nın Batı Asya’ya yakınlığı nedeniyle bölgede yeni bir çatışma ve istikrarsızlık görmek istemediğini vurguladı.

İsveçli tanınmış siyasetçi Carl Bildt, ABD hükümetinin İran’a yönelik provokatör politikasını, Çarşamba günü Washington Post gazetesinde yazdığı bir makalede eleştirdi ve “ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin son açıklamaları, Avrupa’yı İran’la nükleer anlaşmayı korumak için daha kararlı yapıyor.” dedi.

Pens, Polonya’da yapılan İran karşıtı Varşova Zirvesi sırasında ve ardından Münih Güvenlik Konferansı’nda, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ortadan kaldırmaya çalıştıkları için Avrupa ülkelerini eleştirdi ve Avrupa’nın nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran’a karşı yeni yaptırımlar getirmesi gerektiğini söyledi.

İsveç başbakanlığı ve dışişleri bakanlığı görevlerinde bulunan ve şu anda Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin eşbaşkanı olan Bilte, bu makalesinde Varşova zirvesini ‘garip’ olarak niteledi ve devamında Pence’nin nihai hedefi, Avrupa’nın nükleer anlaşmadan geri çekilip bu anlaşmanın sona ermesi ve İsrail ile Suudi Arabistan’ın desteğiyle İran’la askeri çatışmalara zemin hazırlamak gibi görünüyor, diye ekledi.  Bilte, “Bu talepler muhtemelen Avrupalıları, İran’la yapılan nükleer anlaşmaya bağlı kalmaya daha kararlı kılacak. Savaşa doğru ilerlemek kesinlikle Avrupa’nın çıkarına uygun bir şey değil.” açıklamalarında bulundu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR