Azerbaycan’da gitti “kukla” başbakan, geldi “kukla” başbakan

08.10.2019 13:27

162 Kişi Okumuş

0 Yorum

Azerbaycan’da gitti “kukla” başbakan, geldi “kukla” başbakan

Azerbaycan’da Ekonomik Konulardan Sorumlu devlet başkanı yardımcısı Ali Asadov, ülkenin yeni başbakanı oldu.

Kukla bir meclisin olduğu Azerbaycan’da, ülkeyi İlham Aliyev ve karısı Mehriban Aliyeva, (devlet başkanı ve devlet başkanı birinci yardımcısı) yönetiyorlar.

Azerbaycan kukla Meclisi, ülkenin yeni başbakanını belirlemek için toplandı. Meclis Başkanı Oktay Asadov, Başbakan Novruz Memmedov’un devlet başkanı İlham Aliyev’e istifasını sunduğunu açıkladı.

Asadov, Memmedov’un istifasının kabul edildiğini, devlet başkanı Aliyev’in, Başbakanlığa Ekonomik Konulardan Sorumlu devlet başkanı Yardımcısı Ali Asadov’u önerdiğini duyurdu.

Ali Asadov, yapılan oylamada Azerbaycan’ın yeni başbakanı seçildi. Başbakan Asadov, oylamadan sonra yaptığı konuşmada, kendisine duyulan güven için teşekkür etti.

Nahçıvan’da 30 Kasım 1956’da doğan, Moskova Halk Ekonomisi Enstitüsü’nden 1978’de mezun olan Asadov, Sovyetler döneminde Azerbaycan Milli İlimler Akademisi’nde çeşitli görevlerde bulundu.

Bağımsızlıktan sonra 1995’te milletvekili seçilen Asadov, 1998’e Ekonomik Konulardan Sorumlu devlet başkanı yardımcısı olarak atandı.

Asadov, 2012’den itibaren aynı zamanda devlet başkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR