BAE ve Arabistan’ın Yemen’i Bölmeye Çalışıyor

08.03.2018 15:44

380 Kişi Okumuş

0 Yorum

BAE ve Arabistan’ın Yemen’i Bölmeye Çalışıyor

Yemenli siyasi konular uzmanı yaptığı açıklamada şunları söyledi: Arabistan ve BAE Yemen’i parçalayabilmek için altyapı oluşturmaya çalışıyorlar.

Yemen siyasi konular uzmanı Hamit Rezzak Tasnim Haber Ajansına verdiği röportajda BAE ve Arabistan’ın Yemen’i bölmeye çalıştığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: BAE ve Arabistanlılar Yemen’in güney bölümünde güçlerini artırabilmek için bu bölgeyi aralarında paylaşmaya çalıştılar. İşgalcilerin güneyde kalabilmesi ve planlarını uygulayabilmeleri için bölgedeki silahlı gruplar arasında çatışma çıkarmaları gerekiyor ve bu nedenle BAE bölgedeki bazı silahlı örgütleri desteklemekte ve silahlandırmaktadır ve bazıları ise, Yemenlilerin birbiri ile çatışmasını sağlamak amacıyla Arabistan tarafından desteklenmektedir. Arabistan ve BAE bu tür uygulamalarla kendisini kurtarıcı olarak göstererek halkı Yemen’de kalmasının güvenlik ve düzen açısından gerekli olduğuna inandırmaya çalışıyor. Ancak aslında işgalcilerin amacı Yemen’in güneyinde mümkün olduğu kadar çok bölgeye hakim olabilmektir. Yemen’in güneyindeki çatışmalar Arabistan ve BAE’nin harita üzerindeki paylaşımların ve çeşitli siyasi alanda oynadıkları oyunların bir sonucudur; Mensur Hadi’nin bu oyunların bir parçası olduğunu söylenebilir yine Selefiler, Müslüman Kardeşler, el-Kaide ve diğer örgütler de bu siyasi oyunların birer parçasıydı. Sonuç olarak bu oyunların hatta müdahaleci ülkelerin tamamının kontrolü Amerika’nın elindedir.

Yemenli siyasi konular uzmanı açıklamalarının bir başka bölümünde ise şu ifadeleri kullandı: İşgalcilerin savaş hedeflerini gerçekleştirememeleri ve yine Ali Abdullah Salih’in ihaneti planının başarısız olması müdahaleci ülkeleri Yemen’i parçalayabilmek için yeni planlar hazırlamak zorunda bırakmıştır. Düşmanın asıl amacı Yemen’in tamamını işgal etmektir. Onlar Yemen’i 6 parçaya bölmüşlerdi ancak savaşla geçen birkaç yıl içinde Yemen’in kuzeyini işgal edemeyeceklerini anladılar ve bu nedenle önlerinde tek seçenek kaldı: Yemen’in kuzeyini güneyinden ayırarak kuzeyi parçalamak.

Hamit Rezzak daha sonra Yemen’i parçalama planını şöyle tanımladı: İşgalcilerin Yemen’in kuzeyini bölme planlarına göre bölge birkaç bölüme bölünecek bunlar; Hazermovt, Aden, Ebin ve Şebuh. Suudiler ve BAE’liler bugüne kadar Yemen’in kuzeyini parçalama planlarını resmi olarak açıklamadılar çünkü böyle bir açıklama Yemen’de kalma bahanelerini ortadan kaldıracaktı ancak uygulamada şunu görüyoruz, Yemen’in kuzeyini parçalayabilmek için altyapı oluşturmak amacıyla gerekli silahlı grupları kurma ve geçiş komisyonu hazırlıkları yapıyorlar ve uygun bir zamanda Yemen’in güneyinin ayrıldığını ilan edecekler.

Yemen siyasi konular uzmanı açıklamalarının sonunda şunları söyledi: Düşman güneydeki bölgeleri parçalama planları yapıyor ancak siyasi tribünlerde Mensur Hadi’yi ve Yemen’de toprak bütünlüğünü savunduklarını ilan ediyorlar ve bu durum uygun zamanda Yemen’in güneyinin ayrıldığını resmi olarak ilan edecekleri güne kadar devam edecek.

 Rasthaber
İlgili Terimler :

YORUMLAR