BM’den Bahreyn’e İdam Uyarısı

31.07.2019 16:51

191 Kişi Okumuş

0 Yorum

BM’den Bahreyn’e İdam Uyarısı

BM, dikta Bahreyn rejiminden idamları durdurmasını istedi.

El’Cezire kanalına göre, Bahreyn’de genç iki Şii müslüman aktivistin idam edilmesinin ardından BM, bu idamları kınamaksızın Bahreyn rejiminden idamları durdurmasını ve yargılanan kişilerin yargıdaki hukuk ihlallerinin gözden geçirilmesini istedi.

Bahreyn rejimi 27 temmuz tarihinde 24 ve 25 yaşlarında iki genci ‘terörist faaliyetlerde bulunmak’ ithamıyla idam etmişti.

Bahreyn rejiminin bu cinayeti  uluslararası arenada büyük tepkiye neden oldu.

Bu arada Bahreyn’de muhalefette yer alan Vefak Hareketi, cumartesi günü düzenlenen gösterilerde yaralanan 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Vefak Hareketi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, başkent Mename’de geçen cumartesi 3 kişi hakkında verilen idam kararının infazının ardından düzenlenen protesto gösterilerine katılan ve güvenlik güçlerinin kullandığı gaz nedeniyle hastaneye kaldırılan Muhammed İbrahim el-Mikdad isimli Bahreyn’linin dün yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bahreyn İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise sağlık raporuna göre gencin hastalığa bağlı olarak doğal nedenlerle hayatını kaybettiği, herhangi bir suç şüphesi olmadığı iddia edildi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR