Borçlanmada Fark Attık

09.01.2019 20:09

225 Kişi Okumuş

0 Yorum

Borçlanmada Fark Attık

Türkiye borç karnesinde gelişmekte olan ülkeler sıralamasında düşme potasına geriledi. Ülkede hemen her gün bir şirket konkordato ilan ederken, birçok şirket borç batağında inim inim inliyor. 2018 yılında Türkiye şirket borçlanmasında yüzde 72’lere ulaşarak, gelişmekte olan ülkeler ortalamasına borçlanmada yüzde 18 fark attı.

Ekonomide yaşanan buhranın etkisi giderek belirginleşiyor. Spor kulüpleri borçlarının yapılandırılması gündemdeyken, ülkede birçok şirket borç batağında bulunuyor. Borç karnesinde gelişmekte olan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin aynı klasmanda bulunmasına rağmen birçok alanda düşme potasında yer alıyor. Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) ve Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı istatistik kuruluşları verileri dikkate alındığında, Türkiye şirket ve finans borçlanmasında gelişmekte olan ülkeleri gerisinde bıraktı.

ŞİRKET BORÇLANMASINDA FARK ATTIK

Her geçen gün konkordato ilan eden şirket sayısı artarken, söz konusu durum Türkiye’yi bulunduğu gelişmekte olan ülkeler klasmanında potaya getirdi. Türkiye’de borçluluk oranları her alanda had safhaya çıkarken, şirket borçlanmasında yüzde 72’lik oranla gelişmekte olan ülkeler ortalamasına yüzde 18 fark attı.

BANKA BORÇLANMASINDA KLASMANIMIZI GEÇTİK

Bankalara borçlanmada da gelişmekte olan ülkelere fark atıldı. Bankalara borçlanmanın dikkate alındığı verilerde, gelişmekte olan ülkelerde bankalara borçlanma yüzde 20 iken, Türkiye’de bu oranın yüzde 27 olduğu belirtildi. Hane halkı borçlanmasında aynı tablo oluşurken, hane halkı borç ortalamasında yine Türkiye gelişmekte olan ülkelerin hemen üzerinde yer aldı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

kayseri escort