Çin ve Rusya’dan Ortak Tatbikat

08.04.2019 15:45

209 Kişi Okumuş

0 Yorum

Çin ve Rusya’dan Ortak Tatbikat

Dünyanın iki büyük askeri gücü olan Çin ve Rusya hem ikili işbirliklerini hem de Atlantik karşısındaki Avrasya Cephesi’ni her geçen gün geliştiriyor.

ABD’nin ezeli rakipleri Çin ve Rusya, askeri alandaki işbirliğini derinleştiriyor. Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) ve Rus Donanması, nisan sonunda ortak deniz tatbikatı düzenleyecek.

Çin ve Rusya, askeri alandaki işbirliğini üst seviyeye taşıyacak yeni bir süreci başlattı. Rus ve Çin donanmaları, nisan sonu ile mayıs başlarında ortak deniz tatbikatları düzenleyecek. Tatbikatlar sırasında iki donanma ortak manevra, iletişim-koordinasyon, hava ve deniz hedeflerine füze ve top atışının yanı sıra, arama kurtarma çalışmaları yapacak.

ÇİNLİ HEYET RUSYA’DA

Bir konferansa katılmak üzere St. Petersburg’a gelen Çin Donanması heyeti de Rusya’nın Pasifik Filosu’nun komuta heyetiyle bir araya gelerek yapılacak tatbikatlar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, geçen yıl yaptığı açıklamada Çin ile düzenli şekilde askeri tatbikatlar yapmak için anlaştıklarını bildirmişti. Çin Savunma Bakanlığı da iki ülke arasındaki karşılıklı güven ve askeri işbirliğinin güçlendiğini, bu çerçevede büyük tatbikatlara ortak katılımın da rekor seviyeye ulaştığını açıklamıştı.

ÇİN S-400’LERİ BEŞ AY ERKEN TESLİM ALACAK

Çin, Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerinin ikinci partisini teslim almaya hazırlanıyor. Defens World’de çıkan habere göre, S-400 füze savunma sistemlerinin ikinci partisi temmuz ayında Çin Ordusu’na teslim edilecek. Haberde, teslimatın Moskova ve Pekin arasında imzalanan anlaşmada belirtilen tarihten beş ay önce yapılacağı belirtildi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR