Dünyayı Fatmalar Kurtaracak!

15.09.2020 00:01

291 Kişi Okumuş

0 Yorum

Dünyayı Fatmalar Kurtaracak!

Fatma Işık Kaya

Babaannem 32 yaşında, 5. çocuğunu dünyaya getirirken vefat etmiş. Babam 8 yaşında öksüz kalmış. Bu yüzden annesinin adını çocuğunda yaşatmak istemiş, ben dünyaya gelince adımı Fatma koymuş. Bir tanıdıklarının çok sevdikleri kızının adını da halamın isteğiyle ikinci ad olarak vermişler, olmuşum Fatma Işık.
İlk zamanlar annem, babam “Işık” diye seslenmişler bana. Daha sonra, anneannemin işgüzarlığı sayesinde “Işık”tan vazgeçilmiş. Olmuşum Faaatttmmmmmaaaa. “Niye siz bu çocuğa Fatma demiyorsunuz?… Fatma dururken Işık mı denir?… Belki de göz rahatsızlığı bu yüzdendir.” saçmalığına inanmış benim ebeveynler. Fatma adı bizde kutsal sayılır ya. “Aaaaaaa. Fatma anamızın adıııııı.” demiyorlar mı ifrit oluyorum. Peygamberimiz Arap. Doğal olarak kızının adı da Arapça kökenli Ayşe, Fatma vs. olacak. Neden farklı anlamlar yüklerler aklım ermiyor.Siz hiç bir Arap’ın çocuğuna Türkçe isim koyduğunu duydunuz mu Allahaşkına?… Bu konuda her serzenişimde de; “Ablamın adı, ağzımın tadı.” yanıtını alırdım. Babaannem, anneannemin öz ablasıydı.
Eski Türk geleneklerinde çocuğa doğar doğmaz ad verilmez, büyüdüğünde adını kendi seçermiş. O geleneğin sürmesini çok isterdim.
Oldum olası alışamadım Fatma’lığa.
Çocukken, diğer çocuklar hep birlikte, çığlık çığlığa:
Ayşe’de Fatma,
göbek atma.

Faattmaaa, hamsiyi çatıraattmmaaa.
Kocan gelince taze taze yesiinnnn.

Fatma fatuuura, Biner katuura.
İçer dudiini,
Sallar g…iini.
diye bağırırlardı önümden, ardımdan. Çok kızardım, ben de bağırır, çağırırdım. Bu onları daha bir gaza getirir, daha yüksek perdeden tekrarlar dururlardı bu tekerlemeleri.
Ortaokula başladığım yıl Karşıyaka Bostanlı’da bulunan askerî lojmanlara taşındık. Yeni çevremde Fatma adını kullanmamaya karar verdim. Bunu aileme de bildirdim. Ama ne mümkün?… Okulda, mahalle arkadaşlarım arasında, lojman içinde Işık, evde ve anneannemlerde Fatma. Annem birkaç kez hatırım için denedi ama başaramadı. Aslında okulda da tam olarak kurtulduğum söylenemezdi. Öğretmenlerim, arkadaşlarım Işık diyorlardıda yoklama defterinde Fatma Işık Kaya yazıyordu. Bazen herhangi bir dersin öğretmeni değişiyordu. Yeni gelen öğretmenimiz bizleri tanımak için tek tek adlarımızı soruyordu. Sıra bana geldiğinde, Işık Kaya der demez; Fatma Işık Kaya, Fatma Işık Kaya mırıltıları sınıfın içini turlardı. Bir arkadaş daha nasîbini alırdı bu sıkıcı durumdan. Adını soran öğretmene, Çağlayan Çınarlı derdi. Anında tüm sınıf: Çağlayan Hayrettin Çınarlı, Çağlayan Hayrettin Çınarlı diye başlarlardı mırıldanmaya..
Arkadaşlarımdan biri evimize gelse, “eeeee, senin adın Işık’tı hani?… Fatma diyolar ya.” dedi miydi cinler tepemde toplanır, sarmaş dolaş, hâtta düğüm düğüm olurduda çözmeye gücüm yetmezdi.
Yalnızca bir yıl okuduğum lisede oldukça rahattım. Yoklama defterine adımızı, soyadımızı kendimiz yazıyorduk. Işık Kaya yazdım, kimse Fatma’lığımdan haberdar olmadı.
Dört yıllık lojman süremiz dolduktan sonra yine mekân ve semt değişikliği yaşadım. Ben bayılıyordum ama ailem Karşıyaka’yı bir türlü sevememişti. Evde Fatma, dışarıda Işık olmak da beni sıkmaya başlamıştı. Yeni çevremde soranlara iki adımı da söylediğimde, büyük çoğunluk Fatma dedi. Ben de kadere ve Fatma’lığa çaresiz boyun eğdim. Işık’ı da çok sevemedim aslında. İnsanlar nedense ay ışığı, gün ışığı dururken ev ve sokak lâmbalarının ışığıyla özdeşleştiriyorlar.
Yıllar önce Yaprak Özdemiroğlu’nun başrolde kör bir kızı canlandırdığı “Gülüşan” adlı bir film izlemiştik. Adını hatırlayamadığım başroldeki erkek oyuncunun iki eşine: Cennneeetttt!… Zekiyaaaaaa!… diye seslenmesinden ilham alan canım kardeşim bana: “Fadimeeeeee” diye seslenmeye başladı. Böylece takma adım da “Fadime” oluverdi. Yıllardır ürettiğim eserlerimin altına Fadime adını da ekler oldum. Görme engelli arkadaşlarım da Fatoş diyor. Fatma, Fadime, Fatoş aynı kapıya çıkıyor.
İnsanlar neden bu kadar meraklılarsa, ülkemizde en çok kullanılan kadın adı Fatma’ymış. Sonra Ayşe’ler, daha sonra da Emine’ler geliyormuş.
Sağıma bakıyorum Fatma, soluma bakıyorum Fatma. Nineler, orta yaşlılar, genç kızlar, çocuklar Fatma da Fatma. Otobüsler, vapurlar, trenler, uçaklar, caddeler, sokaklar, alışveriş merkezleri Fatma Kaynıyor. Doktoru da var, avukatı, haber sunucusu, ressamı da. Baktım olacak gibi değil. adımla masaya oturup, ömürlük bir barış antlaşması imzalamaya karar verdim. Ben de dahil bizim Fatma’ların yanısıra dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Fatma’ları da sayarsak; oooohhhhhhoooooo. Koskocaman bir Fatma ordusu. Bunca Fatma’yla neler yapılmaz neleeerrr. Her zaman söylerim ve söylemeye de devam edeceğim. Fatmasever bu ülkeyi ve dünyayı Fatma’lar kurtaracak kardeşim. Fatma’lar kurtaracaaakkkkk!…

Fatma Işık Kaya (Fadime)
17-Ağustos-2020-Pazartesi

İlgili Terimler :

YORUMLAR