Eli Kanlı Zalim Despotik Rejimlerin Silahları İngiltere’den

10.09.2017 11:22

321 Kişi Okumuş

0 Yorum

Eli Kanlı Zalim Despotik Rejimlerin Silahları İngiltere’den

İngiltere’nin, kötü bir İnsan Hakları geçmişine sahip olan ülkelere silah ve askeri teçhizat satışı, şu anda 22 aydır görevde olan devletin zamanında 5 milyar pound arttı. 

İngiliz silahlarının İnsan Hakları Kanunları’nı çiğneyen ülkelere satışı, İngiltere’deki bir önceki seçimlerden bu zamana 5 milyar Pound değerinde arttı.

The Guardian gazetesinin haberine göre geçtiğimiz 22 ay içinde, ülkede muhafazakar partinin seçimleri kazanmasının ardından, savaş yapan ülkelere silah satışı 5 milyar dolar değerinde arttı veya başka bir deyişle iki katına çıktı.

Bu ifşa; Mısır, Katar, Kenya, Bahreyn ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu Londra’daki Uluslararası Ekipman ve Silah Fuarından önce ortaya çıktı.

İngiltere’de silah satışına karşı olanlar hükümetten, Suudi Arabistan’ın ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de içinde bulunduğu bu ülkelere silah satışını durdurmalarını istediler.

Suudi Arabistan, İngiltere’nin silah ve ekipmanlarının tarihi müşterisidir. Ancak diğer ülkelere de silah satışının artması, İngiltere devletinin siyasetini ve fazladan 55 bin iş imkanı sunan savunma sanayisine çok önem verdiğini gösteriyor.

İngiltere’deki “silah satışına” karşı olanlar, Brexit’in ardından (İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması) İngiliz silahlarının, kötü bir İnsan Hakları sabıkasına sahip olan ülkelere satışının artırması konusunda uyarıda bulundular.

İngiltere’deki silah ve ekipman satışı karşıtları, Londra’nın dünyanın en zalim ve katı fikirli hükümetlerine silah sattığını ve bunun İngiliz Devleti’nin bu hükümetlere askeri ve siyasi açıdan verdikleri desteği gösterdiğini söylediler.

İlgili Terimler :

YORUMLAR