Erdoğan, Putin ile telefonda Dağlık Karabağ hakkında görüştü

25.11.2020 12:56

103 Kişi Okumuş

0 Yorum

Erdoğan, Putin ile telefonda Dağlık Karabağ hakkında görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün telefonda görüştü.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin artırılması başta olmak üzere iki ülke ilişkilerini geliştirecek adımlar ile Dağlık Karabağ, Suriye ve Libya’daki gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Dağlık Karabağ’daki sorunu çözmeye ve bölgeye istikrar getirmeye dönük atılan adım kapsamında, gözlem ve denetleme amacıyla Türkiye’nin Rusya ile kuracağı ortak merkezin en kısa zamanda faaliyete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Azerbaycan’ın “topraklarının bütünüyle iadesine ilişkin hassasiyete” işaret eden Erdoğan, Ermenistan’ın anlaşmaya ilişkin sorumluluklarından kaçmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, Minsk Grubu’nun diğer eş başkanlarının, “barış çabalarını eleştirmelerini anlamanın mümkün olmadığını” dile getirdi.

Suriye’deki ihtilafın sona erdirilmesi için Dağlık Karabağ’da olduğu gibi, hızlı ve somut adımların gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, Libya’nın birlik ve bütünlüğünü korumak için de hem siyasi hem askeri görüşmelerde Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliğinin sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR