Fransa İran Görüşmesinden Önemli Açıklamalar

06.03.2018 10:34

319 Kişi Okumuş

0 Yorum

Fransa İran Görüşmesinden Önemli Açıklamalar

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile bir araya gelerek, ikili münasebetleri geliştirme yolları ve ulusal ve bölgesel güvenlik ve konuları ele aldı.

Şemhani görüşmede, nükleer anlaşmaya işaret ederek; “Herhangi bir uluslararası anlaşmanın mantığı, tüm taraflar ve uluslararası toplumun anlaşmanın korunmasını desteklemektir ve bir tarafın yükümlülüklerine bağlı kalmasını isterken, diğer tarafın ihlallerine karşı duyarsız davranmamak kabul edilemezdir.” açıklamasında bulundu.

Avrupalı tüm tarafların bu anlaşmaya verdiği yükümlülüklerini biran önce yerine getirmesi gerektiğini belirten Şemhani; “Nükleer anlaşmanın başarısızlığı, uluslararası sözleşmelerin güvenilirliğini zedeleyerek küresel sorunların diyalog mantığıyla çözüm yolu görüşünün yetersiz olduğunu ortaya koyabilir” ifadesini kullandı.

Şemhani, İran’ın Irak ile Suriye’de gerçek anlamda terörle mücadele yürüttüğünü kaydederek, “Eğer İran’ın çabaları olmasaydı kontrol edilemez hale gelen terör krizi Fransa da dahil olmak üzere bütün Avrupa’nın güvenlik ve istikrarını tehlikeye sokabilirdi” açıklamalarında bulundu.

İran’ın füze programının savunma amaçlı olduğunun altını çizen Şemhani, şunları kaydetti: İran’ın savunma kapasitesi herhangi bir ülkeye tehdit oluşturmamaktadır ve bunun gelişimi ise güvenlik ihtiyaçlarıyla birlikte ülkeye yönelik yürütülen tehditlerden dolayı yapılmakta ve herhangi bir politik etkenlere dayanmamaktadır.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İngiltere’nin Yemen’de Husilere yönelik silah ambargosu konusunda sunduğu karar tasarısını hayal kırıklığı olarak niteleyerek, bunun Batı ülkelerinin Yemen’deki insani krizi göz ardı etkilerine işaret ettiğini aktardı.

Fransa Dışişleri Bakanı da bu görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’ne geldiği için mutlu olduğunu dile getirerek, İran İslam Cumhuriyeti’nin tarihi, gücü ve kabiliyetlerini iyi bildiklerini, nükleer anlaşma sonrası dönemde İran ile Fransa’nın siyasi ve ekonomik münasebetlerinin vizyonunun çok aydın olduğunu vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı ayrıca, İran’a nükleer anlaşmayı tam olarak yerine getirdiği için teşekkür ederek, Fransa yönetiminin nükleer anlaşmayı imzalayan tüm tarafların anlaşmaya uymalarına vurgu yaparak, ABD’nin tutumunun bu uluslararası anlaşmayı kırılgan hale getirdiği için ona karışı olduklarını ifade etti, ayrıca bankacılık sektöründeki sorunların giderilmesi konusunda ciddi adımlar atıldıklarını söyledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR