Geç kalmış vefa selamı sayın…

19.09.2020 00:03

552 Kişi Okumuş

4 Yorum

Geç kalmış vefa selamı sayın…

 

NOSTALJİK YAZILAR

 

Hep biz yazıp insanları yoracak, bıktıracak, yer yer duygulandırıp bazen de ağlatacak değiliz ki? Bugün de bizi duygulandıran yürek sözlerine, içten ileti ve yorumlarıyla ağlatan dostlara yer açarak sayfalarımızda onları ağırlayalım. Madem vefa artık unutuldu, ya da “boza!” olarak hatırlanıyor, o halde kişisel arşivimden örneklerle bir vefa dosyası açmama ne dersiniz?

Begüm Yavuz diyor ki: “Artık Neşe Doster’in yazılarını okumayacağım! Unuttuğumuz üslubu, vefayı, insan sevgisini, Mustafa’m Kemal’imi, taşı toprağı, çoluğu çocuğu yüreğinde taşıyan ve okura da geçiren Neşe Doster’i okumayacağım.”

Eczacı Ercan Toklu diyor ki: “Bazen hüzünle, bazen gülümseyerek okuduğum, bir 500 sayfa olsa da büyük keyifle devam etseydim dediğim, “Gitme! Dönmezsin Dedi Annem!” adlı kitabınız kütüphanemin en değerli köşesinde yerini aldı. Daha önce okumama rağmen tatili fırsat bilip bir kez daha, en baştan heyecanla başladığım ve her satırını büyük bir keyifle okuduğum, kâh bilmediğimi öğrendiğim, kâh Reyhane’nin mektubunda ağladığım, kâh Tunus’u okurken bize çok benzettiğim, kâh İngiltere hikâyesinde dört arkadaşın azmi ve başarısıyla gururlandığım özellikle gurbet hikâyelerinde benimde Kanada’da iken iliklerime kadar hissettiğim duygular yaşadım. Emeğinize, yüreğinize, kaleminize sağlık.”

Dr. Fatma Tombul diyor ki: “Senin yazılarınla okurlarını ağlatma gibi bir yeteneğin var. Okurken insan kendini o hikâyenin içinde buluyor, olanları birebir yaşıyor ve elinden bırakamıyor. O nedenle senin yazılarını ben hep iki kez okuyorum. Emeğine, kalemine sağlık, yeni kitaplar bekliyorum.”

Dr. Hikmet Karagüllü diyor ki; “Neşe hocam! Olağanüstü bir yazı diliniz var, bayıldım. Kaleminize, duygularınızı anlatış biçiminize, beyninize, duyarlığınıza binlerce selam!”

Nimet Göllü diyor ki: “İnsanın içini ısıtan, özlemle yad edilen hasret kokan, geçmiş gezileri hatırlatan güzel sözlerle anlattığınız yazınızı okurken ağlamamak duygulanmamak ne mümkün. Hayatlarımıza böyle güzellikler kattığınız için size teşekkür ederim, kaleminiz, duygunuz hiç eksik olmasın.”

Eğitimci Zeki Tuncay Yazıcılar diyor ki: “Okuldaşım! Latin alfabesini 29 karakterine tabiri caizse vals yaptırmışsın. Kalem tutan parmakların ilahlaşması gibi bir şey bu! Karakterinle ve edebi başarınla gurur duyuyorum.”

Gazeteci-Yazar Baki Karakol diyor ki:  Kitabın adı: “Yüreğim Kars’ta Kaldı”. İçinde anı var, yorum, gözlem, söyleşi, makale, inceleme, araştırma var.  Kitap eleştirmeni değilim, ama Doster’in kitabında, Atatürk, demokratik, laik, çağdaş Cumhuriyet, halk, özgürlük, bağımsızlık, insan, insanlık, Kars ve Karslı sevdasını, o akıcı anlatımıyla o kadar güzel işlemiş ki! O sevdalara, “sevdalanmamak” olası mı?  Zerrece sıkılmadan, tat alarak okuyacağınız, bitirmeden de elden bırakmayacağınız kitapta Doster, Kars’ta geçen çocukluğunu, gençliğini anlatıyor, çocukluğuna ve gençliğine ait anılarından anlatılar sunuyor. Ama okuduğunuzda, Karslıysanız, sizi kendi çocukluğunuza, kendi gençliğinize götürüyor. O çocukluğunuzun, o gençliğinizin anılarıyla sizi yüzleştiriyor. Doyamadım. Baştan yeniden okuyacağım, bununla kalmayacağım, kitabı “okumanızı” ve “okutmanızı” önereceğim.”

Gazeteci (Kars Bora Gazetesi) Muharrem Yerli diyor ki: Kitabın kargoyla geldiğini biliyor ama “gelirse bulamazlar” diye yerimden ayrılamıyordum. İstanbul’dan Baki Karakol birçok kez arayıp “Oku” dedi! Akşam saat dokuzda elime aldığım kitabı gece bir buçukta bitirmiştim. Gözlerim buğulu yerimden kalkarken sigaramın bittiğini fark ettim. Kapıya yönelirken eşim; “Nereye” dedi. “Arpaçay’a” dedim!

Saat dokuzdan bir buçuğa kadar gitmediğim yer kalmadı. Bir yazar insanın kendi yaşadığı şehri gecenin aydınlık karanlığında, sıcak ayazında bu kadar keyifli dolaştırabilir mi? Iğdır’da terliyorsunuz, Sarıkamış’ta donuyorsunuz, Tuzluca’da çiçek kokluyor, Digor’da türkülerle dinleniyorsunuz. Birden İstanbul’da oluyorsunuz. Peki, Aras Kâzım Paşa’da akar mı? Akıyor. Balın, kaşarın yanına sığar mı Kars? Sığıyor. 

Vuruyor omzuna Neşe Doster, bir Van’a götürüyor, bir Ankara’ya. Bir bakıyorsunuz Kars Fransa’da. Bir bakıyorsunuz, İngiltere’de Neşe Doster’in çantasından çıkıyor Kars. Nerede nasıl sonlandıracağımı bilmiyorum ama şunu biliyorum artık; Neşe Doster Kars’ın Rasathanesi. Rasathane’nin deprem üssünde olması gerekmiyor. O rihteri bulunduğu yerden ölçüyor. Sevinç de vuruyor yüreğine, hüzünde… Çünkü o yürek o duygulara kurgulanmıştır. Kâzım Paşa Caddesi’ndeki boyacı çocuğun kalp ritimleri de vurmuştur Neşe Doster’in yüreğine, festivallerin davul ritimleri de… Göle’deki bir şehidin bayrağa sarılı tabutuna bir minik elin koyduğu emziği de görmüştür gözü, Aytemiz’in Kars’a diktiği abideleri de.  Kitap 232 sayfa! Bir gecede 232 yere gidiyor, bir o kadar insanla tanışıyorsunuz. Kars hiç bu kadar rafine olmamıştı. Kars hiç bu kadar kristalize olmamıştı. Kars hiç bu kadar damıtılıp berraklaşmamıştı. Ve hiç bu kadar granitleşmemişti.”

Teşekkür notu: İnternetin yaygınlaştığı, ilgi alanlarının ve önceliklerin değiştiği, gazete ve kitap okuma alışkınlığının azaldığı, küresel salgının dünyadaki gidişatının okur alışkanlıklarını ve hayatın ritmini değiştirdiği günümüzde! Bu geri dönüşleri yüreğimden, belleğimden, arşivimden silemedim.

Hal böyle iken beynimden ve anılarımdan silinmeyecek olan bu özel, içten, samimi iletilere duyarsız kalabilir miyim? Hayır! O halde ne yapmam gerekir? Köşemi onlara bırakarak okurla paylaşmak! Neden mi? Çünkü böylesine güzel sözleri duymak, zorluklarla dolu bugünlerde insana can simidi, kutup yıldızı gibi geldiği, umut aşıladığı ve yazmaya devam dedirttiği için…

Gönderme notu: Sitemize her ay bir nostalji yazısı yazma sözüm var ya! Ben hem O sözü tutuyorum, hem de bir taşla iki kuş vurarak, geçmişe selam çakarken yeni çıkacak olan kitabım için yolları döşüyorum! Karşımda hemşerilerim olunca ruhuma amatörlük çöktüğü için şımarma hakkımı da kullanıyorum! Ve adı geçen- geçmeyen kalem ve kelam erbabına; “unutmayın ha yine yazacaksınız” demek istiyorum? Yazdıklarıma bir de buradan ve bu açıdan bakın derim! 

NEŞE DOSTER

İlgili Terimler :

YORUMLAR