Gündem “VAHDET” Olmalı

03.12.2018 12:03

312 Kişi Okumuş

0 Yorum

Gündem “VAHDET” Olmalı

Murat Nazlı

Geçen hafta haberlerde gündem olan diğer bir konu ise Yemen’e yapılan Suudi saldırıları ve ortaya çıkan sosyal felaket. Yemen’e Suudi saldırıları devam ederken, İslam ümmetinin Yemen’e ilgisi de artmaya ve mazlum halk için yapılan yardım çalışmaları ise daha da hız kazandı. Suudilerin Yemen’e yaptıkları saldırılar devam ederken Suudi Arabistan’da da işler iç açıcı değil. Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle zor durumda kalan Suudi rejiminde de çatlaklar ortaya çıkmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta en önemli konu Hz. Peygamber (sav)’in doğumu yani vahdet haftasıydı.

Vahdet haftası nedeniyle İslam ülkelerinden 300’den fazla alim ve yetkili kişi İran’a davetli resmi misafiri olarak başkent Tahran’daki vahdet konferansına katıldı. (1)

İran İslam İnkilabı önderi ve Velayet-i Fakih Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) kutlu doğum günü ile Ehl-i Beyt imamlarının altıncısı Hz. İmam Cafer-i Sadık (as)’ın mübarek veladeti yıldönümü dolayısıyla 32. İslami Birlik Konferansı konukları, Müslüman ülkelerin büyükelçileri ve bazı konuklarla görüştü. (2)

Ayetullah Hamanei, görüşme sırasında yaptığı konuşmada “zafer kesinlikle Filistin ve Yemen halkının olacak” ifadesini kullandı.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da resmi temaslarda bulunmak üzere İran’da bulunuyor. Ali Erbaş, başkent Tahran’da İran Dünya İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Muhsin Araki ile görüştü.

Tahran’daki bir otelde gerçekleştirilen heyetler arası görüşmede bir konuşma yapan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Müslümanlar arası birliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu. (3)

Geçen hafta haberlerde gündem olan diğer bir konu ise Yemen’e yapılan Suudi saldırıları ve ortaya çıkan sosyal felaket.  (4)

Yemen’e Suudi saldırıları devam ederken, İslam ümmetinin Yemen’e ilgisi de artmaya ve mazlum halk için yapılan yardım çalışmaları ise daha da hız kazandı. (5)

Suudilerin Yemen’e yaptıkları saldırılar devam ederken Suudi Arabistan’da da işler iç açıcı değil. Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle zor durumda kalan Suudi rejiminde de çatlaklar ortaya çıkmaya başladı. (6)

Hafta sonuna doğru en önemli gelişme ise Siyonist İsrail’in Suriye’ye yaptığı hava saldırısı ve Suriye’nin buna verdiği karşılık oldu. (7)

İşgalci Siyonist rejimin hava saldırısına karşılık veren Suriye hava savunma sistemleri, işgalci rejimin 1 savaş uçağını düşürürken 4 adet füzesini de imha ettiği söyleniyor. (8)

Bir diğer konu G-20 Grubunun 13’üncü oturumu Cuma günü Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te başladı. Bu oturumda ele alınacak ana maddeler ise kalkınmanın sağlanması, altyapı tesislerinin geliştirilmesi, gıda güvenliği ve sağlığı olarak açıklandı. (9)

Arjantin Devlet Başkanı Mauriccio Macri, Buenos Aires’in en gözde mekanı Teatro Colon’da G20’ye katılan devlet başkanları onuruna bir yemek verdi. Liderler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helal yemek talebiyle, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ise vejeteryan isteği dikkat çekti. (10)

G-20 zirvesinde dikkatleri üzerine çeken bir diğer ünlü ise Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Selman oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Muhammed bin Selman ile ayaküstü konuştuğu ve bazı nasihatlerde bulunduğu bildirildi. (11)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise zirvede ilk oturum başlamadan önce ABD Başkanı Donald Trump ile ayaküstü sohbet etti. Görüşme esnasında Erdoğan’ın yanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu. (12)

Haftanın diğer bir önemli olayı ve medyada yer alan haber ise önce Fransa’da başlayarak oradan Avrupa’da yayılmaya başlayan protestolar oldu. (13)

Fransa’da ‘sarı yelekliler’ adı altında örgütlenen eylemciler, son bir yılda motorin fiyatlarının yüzde 20’den fazla artması üzerine, bir süredir ülke genelinde gösteri düzenliyordu.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, gösterileri “skandal” olarak nitelendirdi. (14)

 

1- http://rasthaber.com/bati-asya/haber/53595-32-uluslararasi-islami-vahdet-konferansi-nin-kapanis-bildirisi

2- http://www.on4haber.com/haber/-zafer-kesinlikle-yemen-ve-filistin-halkinin-olacak-/115121/

3- http://islamianaliz.com/haber/ali-erbas-iranda-konustu-siyonist-ve-emperyalistler-yakin-iliskilerimizden-rahatsiz-68835

4- http://rasthaber.com/dunya/haber/53770-abd-den-suudi-rejimin-yemen-deki-cinayetlerine-destek

5- http://www.7sabah.com.tr/haber/37897/bm-genel-sekreteri-yemenle-ilgili-baris-gorusmeleri-yil-sonuna-kadar-baslayabilir/

6- http://www.haber7.com/dunya/haber/2773155-veliaht-prens-selmani-darbe-korkusu-sardi/?detay=1

7- http://www.on4haber.com/haber/suriye-nin-guneyinde-israil-ucagi-dusuruldu/115158/

8- http://www.ekrangazetesi.com/haber/15456/suriyenin-guneyinde-isgalci-israil-ucagi-dusuruldu.html

9- http://rasthaber.com/dunya/haber/53821-g-20-zirvesi-nde-gundemdeki-konular-neler

10- http://www.haber7.com/siyaset/haber/2773153-liderler-yemeginde-erdogandan-dikkat-ceken-talep

11- http://www.haber7.com/dunya/haber/2773228-ne-konustuklari-ortaya-cikti-sert-uyari

12- http://rasthaber.com/turkiye/haber/53797-erdogan-trump-ile-ayakustu-gorustu

13- http://www.on4haber.com/haber/-sari-yelekliler-in-protestosu-bruksel-e-sicradi/115164/

14- http://www.haber7.com/dunya/haber/2773078-brukselden-ibretlik-sari-yelekliler-karari


Yazarın yazı arşivi

İlgili Terimler :

YORUMLAR

kayseri escort