Irak ABD Güçlerini İstemiyor

10.02.2019 19:50

271 Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak ABD Güçlerini İstemiyor

Irak parlamentosu savunma ve güvenlik komisyonu üyesi Mehdi Taki, dün yaptığı açıklamada, Amerikan güçlerinin Irak’tan çıkarılması için kanun tasarısına şu ana kadar 70 milletvekilinin imza attığını belirtti.

Mehdi Taki, başta ABD güçleri olmak üzere yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasını içeren kanun tasarısının önümüzdeki günlerde  rapor olarak komisyona sunulacağını söyledi.

Mehdi Taki, Irak ordusu genel kurmay başkanı ve Irak başbakanının Amerikan güçleriyle ilgili bilgileri vermemeleri halinde onlar hakkında parlamentoda gensoru verileceği uyarısında bulundu.

Amerikan güçleri 2011’de Irak’ta aldığı yenilgi ardından Irak’tan çekilmiş ama 2014’de terör örgütü IŞİD ile mücadele bahanesiyle tekrar Irak’a asker göndermiştir.

Bu arada Irak’ta Amerikan güçlerinin derhal ülkeden çıkması için çağrılar ve talepler artarken, Irak’ta askeri varlığını güçlendiren ABD’ye karşı ülkedeki silahlı gruplar ve halkın bir ayaklanmaya kalkışabileceği uyarısı yapılıyor.

Şii lider Mukteda es-Sadr’a bağlı Sairun Koalisyonu Milletvekili ve meclisteki Reform ve İmar Koalisyonu Meclis Grup Başkanı Sabah Saadi, Irak’ın egemen bir ülke olduğunu ve hiç kimsenin dayatmada bulanamayacağını ifade etti.

Milletvekili Saadi, “ABD askerleri meclisten çıkacak yasayla ülkeyi terk edecekler. Bunlar (ABD askerleri) Irak’tan ya çıkacak ya çıkacak.” diye konuştu.

Irak Stratejik Uzmanlar Merkezi Başkanı Sabah Zengene ise ABD’nin Irak ve bölgedeki askeri varlığını “provokasyon” olarak nitelendirdi.

Iraklı hukuk uzmanı Tarık Harp ise ABD’nin Irak’taki askeri varlığının hukuken iki ülke arasında 2008 yılında imzalanan güvenlik anlaşmasına bağlı olmadığını söyledi.

“Bağdat ve Washington arasında 2008’de imzalanan güvenlik anlaşması hukuken ABD’nin Irak’tan 2011 yılında çekilmesiyle sona erdi.” diyen Harp, ABD’nin şu anki askeri varlığının IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyonun kurulmasından kaynaklandığını ifade etti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR