Irak, IKBY’ye bütçe ödemelerini durdurdu

01.06.2020 12:15

60 Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak, IKBY’ye bütçe ödemelerini durdurdu

Irak Maliye Bakanlığı, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bütçe ödemelerini durdurduklarını, ödemelerin yeniden başlaması için Bağdat ile Erbil arasında nihai petrol anlaşmasına varılması gerektiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “IKBY Hükümeti’nin bakanlığın nihai çözüm önerisini onaylamasının ardından maaşları ödeme kararı alınmıştı. Nihai bir anlaşmaya varılmadığı sürece bu meblağ Bağdat’ın IKBY’ye gönderdiği son ödenek olacak” ifadesine yer verildi.

Maliye Bakanlığı cuma günü Hükümet’in, IKBY’ye memur maaşları için 400 milyar dinar (333 milyon dolar) ödeme yaptığını gösteren bir belge yayınlamıştı.

ERBİL’İN BÜTÇESİNİN KESİLMESİ

Bağdat yönetimi, IKBY’nin, Mayıs 2014’te Irak Merkezi Hükümeti’nden bağımsız şekilde petrol ihraç etme kararına tepki olarak Erbil’in yüzde 17’lik bütçesi ile memur maaşlarını göndermemeye başlamıştı.

Dönemin Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile başlayan kriz, terör örgütü IŞİD’in ortaya çıkması, Kerkük’te Peşmerge’nin çekilmesi, IKBY’deki havalimanlarına yurtdışı yasağının uygulanmasıyla bir ileri boyuta taşınmıştı.

Eski Başbakan Haydar el-İbadi‘nin görevde olduğu Mart 2018’de yeniden düzenli şekilde IKBY’deki memurların maaşları ödenmeye başlamıştı.

ABDULMEHDİ İLE YENİ ANLAŞMA

İbadi’den sonra Adil Abdulmehdi‘nin Ekim 2018’de başbakanlık görevine gelmesiyle krizin çözümü için bir anlaşma yapılmıştı.

Bağdat ile Erbil arasında 25 Kasım 2019’da yapılan anlaşmaya göre, IKBY’nin, Ocak 2020’den itibaren ihraç ettiği günlük 250 bin varil petrolün gelirini Bağdat’a teslim etmesi gerekiyordu ancak Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Hamid el-Gızzi tarafından 21 Nisan’da imzalanan resmi yazıya göre IKBY, aylık petrol ihracatından elde ettiği gelirleri, Irak Devlet Petrol Pazarlama Şirketi’ne (SOMO) ödemedi.

Bu nedenle Merkezi Hükümet, Maliye Bakanlığı’ndan IKBY’ye ayrılan memur maaşlarını da içeren aylık bütçenin kesilmesi talebinde bulundu.

Bağdat yönetiminin bütçe kesintisine yönelik kararının ardından, IKBY Planlama Bakanı Dara Reşid, 27 Nisan’da yaptığı açıklamada, Irak Merkezi Hükümeti’nin bütçe ve memur maaşlarını göndermesi halinde bölgenin tüm petrol gelirini Bağdat’a teslim etmeye hazır olduklarını bildirmişti.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani de 28 Nisan’da yaptığı açıklamada, 250 bin varil ham petrol gelirinin Bağdat’a teslim edilmesi karşılığında aylık 900 milyon dolarlık bir bütçenin ödenmesini öngören anlaşmaya Irak Merkezi Hükümeti’nin bağlı kalmadığını ileri sürmüştü.

aydinlik.com.tr

İlgili Terimler :

YORUMLAR