İran Türkiye ile İşbirliğine Hazır

07.02.2019 12:09

282 Kişi Okumuş

0 Yorum

İran Türkiye ile İşbirliğine Hazır

İran Ordusu Koordinatör Yardımcısı tuğamiral Habibullah Seyyari Aden Körfezi’nde güvenliği sağlamak için İran İslam Cumhuriyeti’nin Türkiye ile işbirliğine hazır olduğunu açıkladı.

Habibullah Seyyari, dün gazetecilere verdiği demeçte, bölgedeki ticari gemileri ve tankerlerinin bölge sularından geçen tüm ülkelerle  bölgede güvenliği sağlamak için işbirliğine hazır olduklarını belirterek, ”Eğer Türkiye de, Aden Körfezi’nde güvenlikle ilgilenirse, İran bu konuda Türkiye ile işbirliği yapmaya hazırdır’ dedi.

Aden Körfezi’nin kıtalararası bir güzergah olması ve  uluslararası ticaret ve deniz taşımacılığındaki rolünün  önemine vurgu yapan Seyyari, İran ordusunun Atlas okyanusuna kadar yayılmaya hazır olduğunu ve “ne zaman tedbir olarak gerekirse o zaman  bunu da gündeme alırız” dedi.

İranlı askeri yetkili, açıklamasının devamında, İran ile Türkiye arasında terörle mücadelede bölgesel işbirliğine de temasla, ”terör bölgedeki ülkeler tarafından kontrol edilemezse o zaman bütün ülkeler zarar görür’ dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR