Kaşıkçı Olayının Boyutu Değişiyor

10.10.2018 11:36

200 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kaşıkçı Olayının Boyutu Değişiyor

İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girmesinin ardından bir daha da kendisinden haber alınamayan Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetiyle ilgili belirsizlik sürerken, olayın farklı boyutlarıyla ilgili bilgiler de gelmeye devam ediyor.

Twitter üzerinden Suudi Arabistanlı düşünce mahkumlarına dair açıklamalar yapan “Düşünce Tutuklusu” hesabı, Kaşıkçı’nın Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan kızının babasının öldürüldüğüne dair haberleri duymasının ardından krize girdiğini belirtti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Kaşıkçı’nın eski eşine Haşikci’den boşanmasını söylediğini kaydeden hesap, Kaşıkçı’nın eşinin kendisinden ayrılması olayını yayılmasını istemediğini ifade etti.

Kaşıkçı’nın çocuklarının Suudi hükümetinin baskısı altında açıklamalar yaptığına işaret eden Düşence Tutuklusu hesabı, Muhammed Bin Selman’dan dolayı Kaşıkçı ile çocukları arasında bir süredir irtibatın koptuğunu bildirdi.

Öte yandan kişisel Twitter hesabı üzerinden açıklamalar yapan Suudi Arabistanlı akademisyen Ahmed Bin Raşid Bin Said, Kaşıkçı olayıyla eş zamanlı olarak Suudi kraliyet ailesinden tehditler almaya başladığını söyledi.

Al-i Şeyh ve Al-i Suud üyelerinin twitter’dan yazdıkları tehditleri paylaşan Bin Said, “Bana karşı bu tehditlerle terör estiriliyor” dedi.

Bunun yanı sıra, Suudi prens Halit Bin Ferhan Al-i Suud da twitter hesabından açıklama yaparak, Suudlu muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü haberini doğru olması durumunda Suudi Arabistan halkının sivil itaatsizlik eylemleri başlatmalarını talep etti.

Muhammed Bin Selman’ın iktidara geldiği günden beri Suudi Arabistan’da muhalif seslerin susturulduğunu ve Lübnan başbakanı Saad Hariri’nin de geçtiğimiz sene Riyad’da gözaltına alındığını belirten Halid Bin Ferhan, “Kaşıkçı’nın ölümü doğruyla halk sivil isyan başlatmalı ve Krallık Ahmed Bin Abdulaziz’e geçmeli. Suudi hükümeti er ya da geç devrilecektir. Şuan insan hakları ihlal edilip basın susturulmaktadır ve gelinen noktada Suudi yetkililerinin cinayetleri daha da artmıştır” ifadelerini kullandı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

kayseri escort