Kılıçdaroğlu, Türk-İş’i ziyaret etti: Aile kadrolaşması sadece CHP’de mi var?

31.07.2019 17:01

196 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kılıçdaroğlu, Türk-İş’i ziyaret etti: Aile kadrolaşması sadece CHP’de mi var?

Türk-İş’i ziyaret eden Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerde yapılan akraba işe alımı iddialarına yanıt verdi, beyaz kağıt örneği verdi. CHP lideri TBMM Başkanı’na “Gelin siyasi ahlak yasasını çıkaralım” çağrısı da yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş’i ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu’nun ifadeleri şu şekilde:

* ‘Şirketleri kurtar, işçiye para yok anlayışını’ kabul etmiyoruz. Astronomik rakamlar istenmiyor, makul oranlar isteniyor. Elektriğe yapılan zam kadar yap sen de. Soğanı patatesi söylemiyoruz.

* Kıdem tazminatı hakkında sendikalar kendi aralarında oturup uzlaşırsa bizim açımızdan sorun yok. Sendikalara rağmen teklif gelirse muhalefet edeceğimizi söyledik.* İş kazaları felaket durumda. Avrupa’da birinci, dünyada üçüncüyüz. Her gün beş kişi hayatını kaybediyor. Ölenlerin çoğu sigortasız öldükleri gün sigorta yapılıyor.

* Belediye başkanlarının akrabalarını yönetime getirmelerini doğru bulmuyoruz. Bunların çoğu çözüldü. Bunların hepsi çözülecek. Aile kadrolaşması sadece CHP’de mi var?

“CHP nasıl biliyor musunuz? CHP beyaz kağıt gibidir. Üzerinde siyah bir nokta olunca derhal fark edersiniz. Ama simsiyah olsaydı ya da ağırlıklı olarak siyah olsaydı siz yeni bir siyahı fark edemezdiniz. O nedenle biz bu sorunun kökten ve kalıcı çözülmesini istiyoruz.”

* Sayın (Ahmet) Davutoğlu siyasetçi için etik kurallarını getirdi, geri çektiler. Buradan TBMM Başkanı’na açık çağrı yapıyorum: Siyasi ahlak yasasını çıkartalım.

* Arkadaşların bir kısmı görevlerinden ayrıldı, kalanlar da ayrılacak. Bazı belediyelerde verilen durum da doğru değil. Örneğin Selçuk Belediye Başkanı’nın yakını kendisi belediye başkanı olmadan çok önce orada çalışıyordu.

* Havuz medyasına teşekkür ederiz ama aynı şeyi AK Partili belediyeler yaptığında neden yazmıyorsunuz? Siz gerçekten gazetecilik yapıyosanız diğerlerini de yazın.* (Bürokratlara çift maaş) Bu kadar işsizin olduğu bir yerde bürokratlardan sadece 2-3 yerden değil, 4-5 yerden aylık alanlar var. Buradaki temel sorun şu, bir bürokrat bakanlığa bağlı bir şirkette görev alıyor ve o şirketin denetiminden de aynı zamanda sorumlu. Hem yönetici hem denetçi nasıl olur? Garabet burada başlıyor.

* (‘Eylül ayında düzenleyeceğiniz Suriye Çalıştayı’nda (Suriye lideri Beşar) Esad’a yakın isimlerin katılacağı söyleniyor. Katılımcılar belli oldu mu?’ sorusuna) İsimler henüz belirlenmedi. Suriye sorununu, Türkiye’de bütün tarafların olduğu masaya yatırmak istiyoruz.ATALAY HÜKÜMETİN SON TEKLİFİNİ AÇIKLADI, ‘DARPHANE’DE GREV İLANINI ASTIK’ DEDİ

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da toplu iş sözleşmesi görüşmelerine değindi, “Dün bize en son verdikleri teklif, ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 4” açıklaması yaptı. Atalay, “Bugün Darphane’de grev ilanını astık. 19’unda sorun çözülmezse grev yapılacak. Merkez Bankası önümüzdeki ay enflasyonu 9’a indirirse ne yapacağız? Bizim bir yaşadığımız var. Yaşadığımızla açıklanan örtüşmüyor” diye konuştu.

Sputnik
İlgili Terimler :

YORUMLAR