Muharrem İnce: Başlattığımız hareketin adı Bin Günde Memleket Hareketi’dir

13.08.2020 11:29

132 Kişi Okumuş

0 Yorum

Muharrem İnce: Başlattığımız hareketin adı Bin Günde Memleket Hareketi’dir

“Bugün başlattığımız hareketin adı Bin Günde Memleket Hareketi’dir.

“Bu hareketin kadrosu alanında uzman, Türkiye sorunlarına kafa yoran, çözüm üreten kişilerden oluşmaktadır. Önümüzdeki günlerde bu kadroyla karşınıza çıkacağız. Zafer hazırlanmaktır. Kadromuzla, söylemimizle zafere hazırlanıyoruz. Bu hareket gücünü de, yönünü de milletten alacaktır.

“Ne diyor Mevlana, yola çık yol sana görülür.

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde millet nasıl bizi finanse ettiyse yine edecektir.

“Bu millet hiç hak etmediği sıkıntılarla boğuşuyorken yola çıkmanın tam zamanıdır.

“Bu nedenle 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde Sivas’ta olacağız, hareketi başlatacağız.

“Hareketimizin yol göstericisi Atatürk olacaktır.

“Bu hareket aklı ve bilimi esas alacaktır. Ayrımcılığa şiddetle karşı çıkacaktır.

“Doğaya ve çevreye saygı önkoşulumuz olacaktır.

“Kadına şiddet ve çocuk istismarına en yüksek sesle karşı çıkacaktır.

“Yolumuz zordur, kenetlenerek bu zorluğu açacağız.

“Bütün bu anlattıklarım bir Cumhuriyet öğretmeninin hayalleri değildir, bunun içinde milletin haklı talepleri de vardır.

“Çok kısa sürede sizlere tanıtacağım, çok siyasetle uğraşmayan, alanında uzman, memleket işlerine çözüm üreten arkadaşlarımla birlikte yollara düşeceğiz.

‘Seçim gecesi bilgi vermediler’

“‘Seçim gecesi neredeydin?’

“Anlatayım.

“Mitingde görevlendirdiğim arkadaşım listelere konmuyor genel başkan tarafından. Sıfır moralle miting yaptırdılar.

“Bana bilgi verin diyorum seçim gecesi, bilgi vermiyorlar. Nasıl çıkacağım milletin karşısına ben? İkinci tura kaldı mı, kalmadı mı? Bilmiyorum ki…

“Sabah sordum aldınız mı tutanakları diye, aldık dediler. YSK’ya yazı yazıp sordum, 13 bin sandıkta CHP’nin gözlemcisi yok. 4 milyon oy yapar, 4 milyon oyu sokağa attı.

“Erdoğan 1,3 milyon oy az alsaydı seçim 2. tura kalacaktı.

“Gece yarısı çıktı bizim genel başkan yardımcıları, seçim ikinci tura kaldı dedi.

“Nereden biliyorsun? Elinde belge yok ki senin. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar, benden yalan söyleyip milletin karşısına çıkmamı istiyorlar. Bana neredeydin diye soranlardan özür diliyorum. Krizi kötü yönetmiş olabilirim o yorgunlukla ama unutmayın ki bana veri veremediler, çünkü yoktu.

“Seçim geçti, 60 gün sonra seçim değerlendirme toplantısı yapıyorlar, ben çağrılmıyorum. Başrol oyuncusu cumhurbaşkanı adayı. Kortizonlu iğneleri yemiş, serumu yemiş, devam etmeye çalışmış.

“İngiltere’nin eski başbakanlarının birine Muharrem İnce 51 günde 107 miting yaptı demişler, imkansız demiş, öyle bir şey olamaz demiş.

“‘CHP tam da iktidara yürürken neden böyle yaptınız?’ diyebilirsiniz.

“Ben CHP iktidarından, CHP genel başkanının cumhurbaşkanı olmasıdır. Erdoğan’ın eski arkadaşlarından birinin olması değil.

“Bizim genel başkanımızın böyle bir iddiası yok.

“Sadece Erdoğan’ı indirmek için eski arkadaşlarından biriyle, yerine kim gelirse gelsin… Hayır canım, yerine CHP gelecek.

“CHP yerel seçimlerde çok başarılıydı. Ama unutmayın İstanbul’u, Ankara’yı, Adana’yı, Mersin’i, Hatay’ı bize Kürt vatandaşlarımız kazandırdı.

“HDP’liler kazandırdı, onlar destek verdi, aday çıkarmadı.

“Ama CHP seçimden sonra Kürt vatandaşlarına yüreğini açarak teşekkür edemedi. Utangaç, mahcup, gizli, kapılar ardında teşekkür etti. Ben yüreğimi açarak teşekkür ediyorum Kürt vatandaşlarımıza.

“Bu başarıyı küçümsemiyorum, adaylarımız iyi kampanya yürüttü ama ‘Yüreğimize taş basıyoruz, sizi beğenmiyoruz ama AKP’yi cezalandırmak istiyoruz’ diyen Kürt vatandaşlarımızı yok sayamayız.

“Ben Millet İttifakı’nın içindeyim. Oyları bölmüyorum, Cumhur İttifakı’na girmiyorum.

“Futbolun kurallarıyla basketbol oynayamazsınız. Parlamenter sistemle 50+1 sistemi farklıdır. Bölme parlamenter sistemde olur, bu sistemde olmaz.

‘Ben AKP ve MHP seçmeninden oy alan bir adayım’

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’den 8 puan fazla aldım. Bunu HDP, AKP, MHP, İYİ Parti seçmenlerinden aldım. Erdoğan’ın oyu, AKP ve MHP oylarının toplamından azdı. O oylar bana geldi. Ben AKP ve MHP’den oy alma potansiyeli olan bir adayım.

“Yandaş medyaya gelince, bana olan yakınlığınız gözlerimi yaşartıyor. Ne kadar çok beni seviyormuşsunuz da ben 20 senede anlayamamışım.

“Ama biliyorum ki, gerçekleri haykırdığımda ekranlarınızı ve sayfalarınızı bana kapatacaksınız. Merak etmeyin, Memleket Hareketi medyayı da özgürleştirecektir.

“Ben 30,6, 50+1 olursa memnun olurum.”

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR