MÜLAYİM- 90

29.11.2019 00:01

418 Kişi Okumuş

0 Yorum

MÜLAYİM- 90

Han Ayvaz Adıgüzel

hanayvazadiguzel@gmail.com

Muazzam farklılık şudur: “Birisi öğrenmiş, birisi tecrübe etmiş!”

Bizim ülkemizde bu ikisine sahip tek güç vardır. Devlet! Devletin dışında parti veya ideolojilerin hiç bir tecrübesi yoktur ama öğrendikleri çok şeyler vardır.

Mesela, partiler neleri öğrenmiş: Zaman zaman kapatıldıklarını, parti içindeki hainlerin partiyi bölmelerini, vekillerin parayla satılmalarını, satıldığı yere gittiğinde; ” yuvama geldim demelerini, vb. vb.

Ya ideolojik akımlar; sol olsun sağ olsun bunlar ne öğrenmiş: Jop!

Yedikleri jopları onlara sor. Panzerden sıcak sular, boyalar veya sıkılan gazlar, soğuk hapishaneler!

Bunun daha ilerisi, dar ağacı ve ipte sallamalar! “Onlar asılınca da dimdikti!” Bu mısra Nazımın’dır, güzel bir buluş yakalamış.

Bir muazzam farkı daha yazmış olayım: Geçen cuma da diyanetin fetvası şu idi: ” Çile ve zorluklar içinde ki insanlar, isyan etmeyin, ne ezu billah dinden çıkarsınız!”

Şimdi Ali’nin sözüne bakalım o ne buyuruyor : ” Alçak kimdir? Aç bırakılınca saldırmayandır!” Bir başka hutbesinde. ” Alçak, tok olunca saldırandır!” Aman Allah nasıl da bizim ülkemizi tarif etmiş.

Ali’nin yetiştirdiği Ebuzer de şöyle diyor: ” Akşam aç yatıp, sabah kılıcını kuşanmayana şaşarım!”

İşte iki ekol arasındaki muazzam fark! Şimdi anladınız mı Odmanlı’nın neden Sünni Eşariyi seçtiğini ve alevi kırgınını!

NOT: Devletin orijin adı Osmanlı değil Odmanlıdır. Od, Ateş demektir, yani Ateş adam! İlk kaynaklar Odmanlı, otmanlı veya Atamanlı diye geçer. Osman da nereden çıktı, bir zahmet tarihçilere sorun. Avrupa tarihinde Osmanlı değil, otomaanlı diye geçer!

İlgili Terimler :

YORUMLAR