Pembe Kahve!

31.08.2020 18:47

319 Kişi Okumuş

3 Yorum

Pembe Kahve!

Sevgili arkadaşım Emine facebookta hangisi olduğunu hatırlayamadığım paylaşımlarımdan birine “Bana pembe kahve yapsana” diyerek yorumu patlatmıştı. Patlatmıştı diyorum, çünkü bu pembe kahve benim aklıma fena takıldı ve âdeta beynimi, düşüncelerimi patlattı..
İşte tam bir yazım konusu dedim. Beynimin içinde İlham perisiyle işbirliği yapan miniminnacık bir böcek, incecik ayaklarının herbirinde de yine miniminnacık çanlar. Böceğin her hareketinde çın çın öten çanların ve cıyırtılı sesiylek vızıl vızıl vızıldayarak çıkardığı “Pembe kahve, pembe kahve” nîdâlarının eşliğinde ortalıkta dolaşmaya başladım. Evişi yaparken, resim çizerken, örgü örerken, hâttâ televizyonda haberleri dinlerken. Bu konuda yazmalıydım ama neyi, nasıl?…
Kahve, adı üstünde her türü kahverengidir. Hayâlimde pembe kahveyi canlandırmaya çalıştım. Pembe deyince aklıma nedense gül geldi. Pembe kahve mutlaka güllü olur diye düşündüm. Bir de şeftali Pembesi var. Pekâlâ şeftalili de olabilir. Allah Allaaahhhhh. Beynim sür’atle çalışmaya başladı. Pembe kahveyle ilgili yazmayı unuttum, sarı kahveye geçtim. Sarı kahve limonlu ya da muzlu olur. Amanın. Turuncu kahve. Portakallı, mandalinli, turunç ve bergamutlu. Kırmızı, tarçınlı, çilekli, ya da vişneli. Yeşil, naneli. Eeeee, o zaman kahve kahvelikten çıkmaz mı?… Ama kakuleli, damlasakızlı, hindistancevizli kahve yapılıyor ya. Eh be Eminem. Nereden soktun kafama şu pembe kahveyi?… Yazar değilim ki olmayacak yerden, olmayacak konulardan harikalar yaratayım. Gerçekten yetenekli bir yazar pembe kahveyi alır, evirir, çevirir, eğer, büker neler yazar neler. Tadına doyulmaz okurken. Ben garibanda nerede öyle yetenek?… İlham perisi denen yaramaz kız. Otursana oturduğun yerde. Resimde, müzikte zaten rahat bırakmıyorsun. Onları fethettim de sıra yazmaya mı geldi?…
Ben bu pembe kahveyle başedemedim arkadaş. En iyisi kahveyi kendi haline bırakmak. Kahve gibi olsun, kahve gibi koksun. Kakuleli ve damlasakızlısını da sevmemiştim zaten.
Oh be rahatladım. Beynimdeki böceği şöyle bir kışkışladım, ürktü, tası, tarağı toplayıp, ayaklarındaki çanları çınlata çınlata uçup, gitti. İlham perisine de sağ elimin işaret parmağını sallayarak hıııııı, seni seniiii!… Yeter, rahat bırak beniiii!… Diye çıkışınca korkudan basıp gitti. Bu gece Pembe kahveyi düşünmeden güzel bir uyku çekeceğim. Yarın dinlenmiş olarak herkesin içtiği mis gibi kokan kahveyi mideme indireceğim. Bana ve tüm kahveseverlere afiyet olsun.
Yalnız; ilham perisini kovdumda, biçimdeki üçbuçuk attıran korkumu kovmayı başaramadım. Saygıdeğer Hanımefendi’yi küstürdüysem ve bir daha semtime bile uğramazsa. İşte o zaman yandım ki ne yandım.

Fatma Işık Kaya (Fadime)
10-Ağustos-2020-Pazartesi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR