Sınır Tanımayan Gazeteciler’den Kaşıkçı İçin Çağrı

11.10.2018 14:06

108 Kişi Okumuş

0 Yorum

Sınır Tanımayan Gazeteciler’den Kaşıkçı İçin Çağrı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Cemal Kaşıkçı ile ilgili yaptığı açıklamada, Kaşıkçı’nın kaybolan ilk Suudi gazeteci olmadığını belirterek, bu olay hakkında bağımsız uluslararası soruşturma başlatılmasını istedi.

Örgüt, Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra sırra kadem basmasının, ülkesinde gazetecilere yönelik sistematik baskıların arttığı döneme denk geldiğine dikkat çekti.

Açıklamada, Eylül 2017’den bu yana en az 15 gazeteci ve blog yazarının gizlilik içinde gözaltına alındığı, çoğunun nerede tutulduğuna veya hangi suçlarla itham edildiğine dair resmi bilgilendirme yapılmadığı vurgulandı.

Örgütün Orta Doğu bürosunun başkanı Sophie Anmuth, Suudi Arabistan’da muhalif görüşteki gazetecileri susturmak için kullanılan yöntemlerin, Cemal Kaşıkçı için en kötüsünü düşünmeye temel oluşturduğunu söyledi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Kaşıkçı ile ilgili uluslararası bağımsız soruşturma yürütülmesi çağrısında bulundu.

RSF’in 2018 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, 180 ülke arasıda 169’uncu sırada yer alan Suudi Arabistan’da bilinen rakamlara göre 30 kadar amatör veya profesyonel gazeteci gözaltında tutuluyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

kayseri escort