Slovakya’da gazeteci cinayetine tepki, içişleri bakanını da götürdü

12.03.2018 18:49

331 Kişi Okumuş

0 Yorum

Slovakya’da gazeteci cinayetine tepki, içişleri bakanını da götürdü

Slovak hükümetinin İtalyan mafyasıyla yolsuz ilişkilerini araştıran gazetecinin sevgilisiyle birlikte öldürülmesinden beri düzenlenen kitlesel protestolar, hükümetten üçüncü istifayı getirdi. İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Robert Kalinak görevlerinden istifa etti.

Slovakya’da hükümetin mafyayla birlikte karıştığı yolsuzlukları araştıran gazeteci Jan Kuciak, nişanlısı Martina Kusnirova ile birlikte öldürülmüş halde bulunduğundan beri halk ayakta.

Başkent Bratislava’nın doğusunda yaşayan 27 yaşındaki Kuciak, İtalya’nın güneyindeki Kalabriya bölgesinde faaliyet gösteren mafya örgütü ‘Ndrangheta’ ile bağlantılı İtalyan işadamlarının Slovakya’nın doğusunda bir şebeke kurduklarını ve yıllardır AB fonlarını hortumladıklarını ileri sürüyordu. 25 Şubat’ta öldürülmesinden beri her gün ülke çapında protesto gösterileri düzenlenirken hükümet sallanıyor. Cuma akşamı Bratislava ve diğer onlarce kentte düzenlenen protestolara katılım, Kasım 1989’da Çekoslovakya’daki Kadife Devrim eylemleri sonrasının en yüksek rakamlarına ulaştı.

FİCO’NUN EKİBİ SUÇLANIYOR

Başzanlı konumundaki İtalyan işadamının ilişkileri Başbakan Robert Fico’ya dek uzanıyor.

İlkin Fico’nun başsanışmanı Maria Troskova ile Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Viliam Jasan, İtalyanla geçmişte iş yaptıkları suçlamaları yüzünden istifa etmek zorunda kaldı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR