Suriyeli askerler Deyr ez Zor’da kuşatılan hava üssünde nasıl hayatta kaldı?

15.09.2017 21:26

274 Kişi Okumuş

0 Yorum

Suriyeli askerler Deyr ez Zor’da kuşatılan hava üssünde nasıl hayatta kaldı?

Geçtiğimiz ocak ayından şimdiye kadar IŞİD militanlarının kuşatması altında bulunan Deyr ez Zor’un doğusundaki hava üssünde sıkışan Suriyeli askerler, 9 ay boyunca havadan tedarik edilen mühimmat ve gıdayı kullanarak militanlarla mücadeleyi sürdürdü. Suriyeli askerler, hava üssünü ziyaret eden Sputnik muhabirine kuşatma altında kaldıkları süre boyunca yaşadıklarını aktardı.

Askerler, IŞİD’in kuşatmanın daha ilk günlerinde Fırat nehrinden üsse gelen suyu kestiğini, kuyudan gelen acı suyu kullanmak zorunda kaldıklarını ve giderek ona alıştıklarını anlattı.

Ali adında Suriyeli bir subay, “Her zaman kuyumuz vardı, kışın pınar yaptık. Oradan gelen su kimilerine acı, kimilerineyse tuzlu geliyor, fakat o sudan zehirlenmeyeceğinizi ve içebileceğinizi bilirsiniz. Suya hızlı alışılıyor” diye konuştu.

Üste kalan askerlerin sürekli olarak savaşmak zorunda kaldıklarını anlatan Ali, üssün savunucularının neredeyse bir yıldır eşlerini ve ailelerini göremediğini, birçoğunun ise telefonda dahi konuşmadıklarını aktardı.

Askerlerin şimdiki hedeflerinin delinen kuşatma alanını 11 kilometreye çıkarmak olduğunu aktaran teğmen, bu şekilde uçakların güvenli iniş ve kalkışlarının sağlanmış olacağını vurguladı.

‘SALDIRILAR ARALIKSIZ OLARAK SÜRDÜ’

IŞİD militanları 1 yıl boyunca üssün savunucularını rahat bırakmadı, her yönden gelen saldırılar aralıksız olarak sürdü. Ali, “Tüm subay ve askerlerimiz sürekli olarak dış hattı savunmakla meşguldü. Terör yanlıları her yönden saldırabilirdi. Elimizdeki araçların tümü eski olduğu için farklı araçlardan parçalarla bazılarını çalışır durumda tutuyorduk” diye konuştu.

Militanların önce patlayıcı dolu araçlarla savunmayı delmeye çalıştıklarını, ardından makineli tüfeklerle donatılmış araçlarla saldırılara devam ettiklerini anlatan teğmen, üsteki askerlerin her gün IŞİD’in planlarını suya düşürdüğünü kaydetti.

Suriyeli askerler, su ve hijyen gereçlerinin yetersizliğinden ötürü sıkıntılı zamanlar geçirdi, fakat her defasında üssü başarıyla savundu.

HALEP’TEKİ ÜSTE NELER OLDU?

Deyr ez Zor’da bulunan hava üssündekine benzer bir durum daha önce Halep’in yakınlarındaki Kuveyris askeri üssünde de yaşanmıştı. Üsteki askerler, 2015’e kadar 3 yıl boyunca üssü başarıyla savunmuştu. Kuşatma döneminde Kuveyris üssünde askerler, ekmek ihtiyaçlarını karşılayan bir fırın inşa etti, eski bir boksör olan subaylardan biriyse askerlere boks öğretti.

Ali, “Kuveyris’i hatırlayalım. Askerlerimiz orada da teslim olmadı ve biz hala kuşatma altındayken oradaki zaferi kutlamıştık. Oradaki askerlerin bizleri herkesten daha iyi anladıklarından ve bizimle birlikte sevinç yaşadıklarından eminim” ifadelerini kullandı. Sputnik.

İlgili Terimler :

YORUMLAR