Suudi Rejim Yemen Bataklığında Battıkça Batıyor

12.03.2018 16:24

293 Kişi Okumuş

0 Yorum

Suudi Rejim Yemen Bataklığında Battıkça Batıyor

 El-Cezire televizyon kanalının haber sitesinde yer alan bir makalede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Suudi Arabistan’ı Yemen bataklığından kurtarmaktan büyük bir hayalinin olmadığına işaretle Bin Selman’ın Kahire ziyareti sırasında Yemen savaşının sonuna yaklaştıklarını duyurduğu ifade edildi.

Bin Selman, Mısır ziyareti sırasında Yemen savaşının son bulmak üzere olduğunu ve Suudi Arabistan’ın Husi güçlerle mücadele eden güce meşruluk kazandırma ile ilgili hedeflerinin gerçekleştiğini ilan etti. Oysa, Suudi Arabistan’ın Yemen’de meşru güç olarak nitelediği kendine bağlı güçlerin durumu perişandır ve ülkeyi daha fazla parçalanmaya götürüyorlar. Buna ilaveten Suudi güçler Yemen bataklığında battıkça batıyorlar.

Sahadaki gerçekler ve bilgiler, Suudi Arabistan’ın Yemen savaşının yakında son bulmayacağını gösteriyor. Suudi Arabistan savaş meydanında firar etmek ve daha fazla can ve mal kaybı vermemek amacıyla kendi hedeflerine ulaşmadan bu savaş son bulabilir.

Analistler, Bin Selman’ın sözlerinin sahadaki gerçekler ile bağdaşmadığına inanıyorlar.

Bazı uzmanlar da, Bin Selman’ın İngiltere ve ABD’ye ziyareti ve Mısır’daki açıklamalarının Riyad’in bu ülkelerden Yemen kabusundan kurtulmak için yardım alma çabaları doğrultusunda olduğu şeklinde değerlendiriyor.

İngiliz yazar Rejes Bois Times gazetesinde Suudi Arabistan’ın geleceğinin yemen savaşında zafere bağlı olduğuna dikkat çekerek, şöyle yazıyor: “Yemen savaşı her gün Suudi Arabistan için 200 milyon dolara, ayda 5 milyar dolara ve yılda 60 milyar dolara mal oluyor.

Başka bilgiler, Suudi Arabistan’ın bu savaştaki hasar ve yenilgilerinin açıklanan rakamlardan kat kat fazla olduğunu gösteriyor.

Savaş giderek karmaşık hal alırken, bu savaş konusunda Suudi Arabistan için hiçbir aydın ufuk gözükmüyor.”

Yitik Çözüm

Selman ve savaşçı projesi, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonunun Yemen’de işlediği cinayetler yüzünden savaşı durdurmak için yoğun ve artan baskı ile karşı karşıyadır. Savaşta en ufak bir başarı elde etmediği için Suudi Arabistan’ın onurlu bir şekilde ondan çıkması mümkün görünmüyor.

Bazı çevreler, Bin Selman’ın savaşın son bulmak üzere olduğuna dair açıklamasının Batılı ülkelerin Yemen savaşının sürmesi ile ilgili eleştirilerini durdurmak için olabileceğini düşünüyorlar.

New York Times de bu bağlamda şöyle yazıyor: Suudi Arabistan’ın Yemen’deki mali ve askeri kayıpları ve Riyad’ın çıkarları çerçevesinde bu kriz için bir çözümün bulunmayışı, Bin Selman ve diğer Suudi yetkililerin tahammül gücünü aşmıştır ve bu meydanda İran’ın açık zaferiyle sonuçlanmayacak şekilde bir çözüme varmak Suudi Arabistan için en büyük endişe kaynağı haline gelmiştir.

İlgili Terimler :

YORUMLAR