Türk Heyeti ABD’de

05.02.2019 13:53

420 Kişi Okumuş

0 Yorum

Türk Heyeti ABD’de

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyet, Amerikalı yetkililer ile Washington’da Suriye, FETÖ ve PKK ile mücadele, Patriot savunma sistemleri gibi bir dizi konuyu görüşecek.

Türkiye ve ABD’den üst düzey heyetler, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Şubat 2018’deki Ankara ziyaretinin ardından Suriye, konsolosluk işleri ve PKK ile mücadele konularında oluşturulan üç çalışma grubu çerçevesinde temaslarını sürdürüyor.

Washington’da ele alınacak konuların başında Münbiç mutabakatının neticelendirilmesi geliyor.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanı’nın Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey’in geçen ayki Ankara ziyaretinde, Münbiç’i terk edecek terör örgütü YPG/PKK unsurlarının listesi üzerinde müzakereler olmuştu.

Bugünkü toplantıda, Önal ve ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı David Hale’in başkanlığındaki bir araya gelecek heyetlerin, söz konusu listeye son halinin verilmesi için görüşmeler yapması bekleniyor.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin çekilmesiyle bir güç boşluğu oluşmasını istemiyor. Oldubittilerle karşılaşmak istemeyen Türkiye, çekilmenin ABD ile koordinasyon içinde yapılmasını istiyor. Türk tarafı ayrıca, çekilme için takvim görmek istiyor ve iki ülke arasındaki Münbiç mutabakatının ABD askerleri çekilmeden tamamlanmasını talep ediyor.

Terör örgütü YPG/PKK’ya ABD’nin sağladığı silahların geri alınması sözünün tutulması da Ankara’nın öncelikleri arasında bulunuyor. Türkiye, ABD’nin tahkim ettiği cephaneliklerin ve üslerin YPG’ye bırakılmaması gerektiğini vurguluyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR