ÜLKER VURGUNU- 86

10.12.2020 12:55

491 Kişi Okumuş

0 Yorum

ÜLKER VURGUNU- 86

Han Ayvaz Adıgüzel

hanayvazadiguzel@gmail.com

Dostlar, “kendini bilme” meselesinde altın vuruş olarak sadece bir cüz belirttim, onu da onaylayan dostlar için yaptım. Diğer cüzleri bıraktım.
Bu gün cuma’nın esasını yazacağım. Eğer cuma’nın esası anlaşılırsa, sizleri temin ediyorum, çok adam camiye gitmeyecektir.
Biliyorsunuz; “Cami, Cem, Cuma” Arapça bir kelime olup, “toplantı veya topluluk” anlamına gelmektedir. Kısaca; cuma namazının adı Türkçe olarak toplantı namazıdır.
Bu namazın cuma günüyle hiç bir alakası yoktur. Mesela, Diyanet şu kararı almış olsa: “Bundan sonra adı geçen namaz pazartesi kılınacak” dese, İslam dinine göre hiç bir sakıncası yoktur.
Yani toplantının günü değişmiştir, mesele bundan ibarettir. Bu da zaten olağan bir şeydir. Kur’an buna parmak basmıştır. Mukaddes ayetin meali şudur:
“Ey inananlar, toplantıya(cumaya) çağrıldığınız zaman, işlerinizi bırakın o toplantıya gidin, Allah için müzakere yapın,(Müzakere, fikir teatileri, görüşler, tartışmalar demektir) dua edin, bu sizler için daha hayırlıdır.”(cuma/9)
İlahi, ne kadar mükemmel bir din, her hafta toplantı yapılıyor ve orada o yerin o köyün, o mahallenin dertleri görüşülüyor, çözüme bağlanıyor..”
Peygamber zamanında bu iş uygulanıyordu. Halkın şikayetleri dinleniyordu, mesela:
“Ey resul, filan bana eziyet etti, ey resul, borcum çoğaldı, ey resul filan bana sert baktı, ey resul, selamımı almadılar. Ey resul kimseden borç alamıyorum. vb.
Hatta o günün adı halk arasında “şikayet günü” idi. O gün, zenginler develer keserlerdi, fakir fukaranın gönlünü almak için bolca et dağıtırlardı, kendilerinden şikayetçi olmalarından korkarlardı.
Derken, “şikayet günü”nün adı zamanla “et gününe” dönüştü. Bir devrede hep böyle anıldı. Yine o gün zenginler mescide gitmeye korkarlardı, çoğu da gitmezdi, şikayet söz konusu idi.
Dostlar, şimdiki duruma bakar mısınız, fakir camiye gitmekten korkuyor. Artık camiler kodamanların karargahı oldu. Hatta şikayeti onlar yapıyor: “Bu fakir, neden ceketini ilikleyip önümde eğilmiyor” diye.
Allah kahretsin, caminin devrimci ruhunu yok ettiler. Cami, karşı devrimcilerin eline geçti. Asıl bunu konuşun bunu!..
Fakir fukaranın camiye-cem evine gitmesini kınamıyorum, gitsin ama fakir önce meseleyi bir bilsin…
İlgili Terimler :

YORUMLAR