AB liderleri Brexit’i onayladı

25.11.2018 15:18

372 Kişi Okumuş

0 Yorum

AB liderleri Brexit’i onayladı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, İngiltere’nin birlikten ayrılması için uzun müzakerelerin ardından üzerinde uzlaşma sağlanan Brexit anlaşmasını onayladı. İngiltere, 29 Mart 2019’da AB’den resmen ayrılacak.

AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Brüksel’de AB ve İngiltere arasında yaklaşık 1.5 yıldır devam eden Brexit müzakerelerinde sağlanan ilerlemeyi değerlendirmek üzere düzenlenen zirvede buluştu.AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “27 AB ülkesi, ayrılık anlaşmasını ve AB-İngiltere ilişkilerinin geleceğini belirleyen siyasi deklarasyon belgesini onayladı” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin AB’ye 39 milyar dolar ‘tazminat’ ödeyeceği anlaşma, 29 Mart 2019’da başlayacak 21 aylık bir geçiş dönemi öngörüyor.

AB ve İngiltere müzakerecileri tarafından hazırlanan ayrılık anlaşması metninin, Brexit sonucunda ortaya çıkacak bütün konularda hukuki netlik sağlaması öngörülüyor.Onaylanan siyasi deklarasyon belgesiyle de İngiltere ve AB arasında gelecekte inşa edilecek ilişkilere yön verilmesi hedefleniyor.

Bundan sonraki süreçte, 585 sayfalık Brexit ayrılık belgesinin Avrupa Parlamentosu (AP) ve İngiltere Parlamentosu’nda onaylanması gerekiyor.

İngiltere, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı almıştı. İngiltere, 29 Mart 2019’da AB’den resmen ayrılacak.

SON SÖZÜ İNGİLTERE SÖYLEYECEK

İngiltere’de ise son sözü parlamento söyleyecek. Anlaşmanın parlamentodan geçebilmesi için 650 milletvekilinden 320’sinin desteği gerekiyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR