‘ABD askerlerinin El Tanf’ta eğittiği muhalifler silahlarını IŞİD’e satıyor’

31.08.2017 13:04

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘ABD askerlerinin El Tanf’ta eğittiği muhalifler silahlarını IŞİD’e satıyor’

ABD askerlerinin Suriye’nin Irak sınırına yakın El Tanf’ta eğittiği muhaliflerin, ellerine geçen ABD yapımı silahları IŞİD’e sattığı iddia edildi.El Tanf’taki askeri üste daha önce güvenlik servisine bağlı bir yönetici olarak çalışan Muhammad Assalam Sputnik’e demecinde, “IŞİD’e silah satarak gizli destek veriyorlar. Bunu öğrendiğimizde Amerikalılılara anlattık. Fakat onlar, bizim başımıza getirdikleri komutana daha fazla destek vermeye başladılar” dedi.

Assalam’ın anlattığına göre El Tanf’taki üste IŞİD’e karşı savaşmak isteyen Suriyelilerin yanı sıra Suriye ordusuyla savaşmaya hazır olanlar da bulunuyor.

“Amerikalı askerler Suriyelilerden orduya karşı savaşmalarını istedi. Fakat bazıları grubumuzun orduyla değil, IŞİD’le savaşmak için oluşturulduğunu söyleyip bunu reddetti. Bu nedenle Deyr ez Zor’dan gelenlerden oluşan bir grup IŞİD’le savaşmaları için Şahhadi üssüne gönderildi” diye devam eden Assalam, “Belki daha sonra hükümet güçlerine karşı savaşmaya gönderilecekler” ifadelerini kullandı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz