ABD: Deyr ez Zor’da sürtüşmeleri engellemek için Rus yetkililerle görüştük

22.09.2017 09:28

Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD: Deyr ez Zor’da sürtüşmeleri engellemek için Rus yetkililerle görüştük

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, koalisyona bağlı generallerin, Rus generallerle Deyr ez Zor ilinde Suriye ordusuyla ABD destekli güçler arasındaki ayrışma önlemlerini görüşmek üzere bir araya geldiğini bildirdi.

Albay Dillon, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Albay Ryan Dillon, koalisyona bağlı generallerin, Rus generallerle Deyr ez Zor ilinde hükümet güçleriyle ABD destekli güçler arasındaki ayrışma önlemlerini görüşmek üzere bir araya geldiğini ifade etti.

Albay Dillon, görüşmenin birkaç gün önce bölgede bir yerde yapıldığını ve generallerin bölge ile ilgili harita ve grafikler üzerinden birbiriyle bilgi paylaşımında bulunduğunu dile getirdi.

“Koalisyon ve Rus askeri yetkilileri bu hafta ayrışma önlemlerini genişletmek ve ayarlamak üzere yüz yüze görüştüler. Görüşmede, kazara hedef almaları ve IŞİD ile mücadeleden alıkoyacak başkaca sürtüşmeleri engellemek için operasyonel grafiklerin ve lokasyonların paylaşılmasının gerekli olduğu vurgulandı.”

Görüşmenin içeriğine ve yerine ilişkin daha fazla detay vermekten kaçınan Dillon, ABD ile Rusya arasında bir ay önce ise hava unsurlarının yanı sıra kara unsurlarının da ayrışması için bir iletişim kanalı kurulduğunu belirtti.

‘KUZEY IRAK’TA REFERANDUM DİKKAT DAĞITICI

Basın toplantısında, Kuzey Irak’ta yapılacak referanduma da değinen Dillon, söz konusu girişimin IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlarda dikkatleri dağıttığını ifade etti.

Referandum gündeme gelmeden Irak’taki tek konunun IŞİD ile mücadele olduğunu dile getiren sözcü Dillon, “Son zamanlarda, en son bu sabah, Iraklı mevkidaşımla yaptığımız ortak basın toplantısında neredeyse tüm sorular IŞİD’den ziyade referandum ile ilgili idi. Dolayısıyla şunu ifade edeceğim, IŞİD ile mücadelede dikkatler dağılmış durumda” ifadelerini kullandı.Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR