ABD: IKBY’nin tek taraflı referandumunu tanımıyoruz

30.09.2017 11:56

Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD: IKBY’nin tek taraflı referandumunu tanımıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ülkesinin Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin “tek taraflı referandumunu tanımadığını” duyurdu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumuna ilişkin ABD’den bir açıklama daha geldi.

Ülkesinin Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin tek taraflı referandumunu tanımadığını vurgulayan Tillerson, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Oylama ile sonuçlar meşruiyetten yoksundur; biz birleşik, federal, demokratik ve müreffeh bir Irak’ı destekliyoruz. Bu tek taraflı adımın muhtemel negatif sonuçlarından dolayı endişeliyiz. Oylamadan önce hem IKBY’yi hem Bağdat merkezi hükümetini daha verimli bir çerçeve konusunda ikna etmek üzere çalıştık.”

Açıklamada bu çabaların IKBY’deki Kürtlerin istikrar ve iyiliğini de gözeterek ortaya konulduğu ancak sonrasında tek taraflı olarak yapılan referandumun yanlış sonuçlara neden olduğu belirtildi.

‘TÜM TARAFLARI SAKİN OLMAYA DAVET EDİYORUZ’

Açıklamasında Tillerson, “Tüm tarafları sakin olmaya ve karşılıklı tehditleri sona erdirmeye davet ediyoruz. Iraklı Kürt yetkilileri merkezi hükümetin anayasal olarak belirlenmiş rolüne saygı duymaya çağırıyoruz. Merkezi yönetimi de tehditleri ve muhtemel güç kullanımı imasını terk etmeye çağırıyoruz. ABD, Irak’ın komşuları da dahil tüm tarafları tek yanlı eylemlerden ve güç kullanımından uzak durmaya davet ediyor” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, önceki gün yaptığı açıklamada, “Başından beri bu referanduma karşı olduğumuz konusunda çok açık olduk, çünkü bunun istikrarsızlık sağlayacağını düşündük” ifadesini kullanmış ve ABD’nin tansiyonun düşürülmesine yardım edebileceğini söylemişti.

25 Eylül’de gerçekleştirilen referanduma katılım yüzde 72 düzeyinde gerçekleşmiş, seçmenlerin yüzde 92’si bağımsızlık referandumunda ‘Evet’ oyu kullanmıştı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR