“ABD İran, Rusya ve Türkiye’nin İşbirliğini Engellemeli”

05.09.2017 11:13

Kişi Okumuş

0 Yorum

“ABD İran, Rusya ve Türkiye’nin İşbirliğini Engellemeli”

2001 ile 2004 yılları arasında ABD Savunma Bakanı Yardımcısı olan Dov S. Zakheim, Foreign Policy sitesinde yayınlanan bir yazıda; ABD’den İran, Rusya ve Türkiye’nin dostluğu ve işbirliğinin devam etmesine engel olmasını istedi.

Yüzyıllarca Türkiye ve Rusya bir birine düşman iki ülke idi. Bizans, Türkiyelilerin karşısında dağıldıktan sonra, Rusya kendisini Ortodoks kilisesinin asıl koruyucusu olarak görüyordu ve bu görüşünü hala korumaktadır. Osmanlılar sürekli Sezarlar ile savaşırdı. Türkiye’nin tarafsız olduğu 2. Dünya savaşında bu durumdan Nazi Almanya’sı, Sovyet Rusya’sından daha fazla yararlandı ve bunun ardından Türkiye NATO’ya katılarak, Batı’nın Sovyetler Birliği ile sahip olduğu en büyük ortak sınırı Batı’nın askeri koalisyonuna hediye etti. Türkiye ile Rusya arasında asla bir dostluk söz konusu değildi.

150 yıl boyunca Türkiye’nin İran ilişkileri bir o kadar düşmanlıkla doluydu ancak bu ilişki sonrasında iki taraflı bir ihtiyat ve şüpheye dönüştü. Hiç bir zaman Şii Fars toprakları Sünni Osmanlı’nın kontrolü altına girmedi.

Suriye’de, Donald Trump’ın hükümeti ABD’nin eski Başkanı Barack Obama’nın hükümetine göre daha aktif idi. Örnek olarak Trump hükümetinin muhaliflere silah göndermesi ve onları desteklemesi veya Suriye’nin hava limanına füze saldırısı yapmasını göz önünde bulundurabiliriz. Tabii Obama’nın kırmızı çizgi anısı hala etkileyicidir.

Ancak Rusya Suriye’deki birlikleri için uzun süreli yeni kira sözleşmelerine sahiptir ve İran, Washington’un git gide güçsüzleşen muhalefeti destekleme tutumuna göre Suriye’de daha büyük çıkarlar takip ediyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı sultanları ve cumhuriyetçilere göre Rusya’dan daha az korkuyor ve bunun yanı sıra Erdoğan’ın NATO ve AB ile ilişkileri de kötüye doğru gidiyor.

Öte yandan Rusya ve Türkiye ilişkileri de hızlı bir şekilde iyileşiyor oysaki 2016 yılında Rusya savaş uçağının Türkiye sınırında Türkler tarafından düşürülmesi iki ülke arasındaki ilişkileri bozmuştu.

Türkiye ile İran ilişkileri de uygun ve iyi bir durumdadır. İki ülke arasındaki ilişkiler ihtiyat doludur. ABD’nin müdahalesi olmaksızın üç ülke arasında gerçekleşen Astana anlaşması, Suriye’de üç güvenli bölgesinin oluşmasına sebep olmuştur.

Üç ülke arasındaki ortaklığın kısa süreli olması mümkündür. Söz konusu üç ülkenin milli çıkarları bir birlerine uymuyor. Ancak bu konunun büyük bir kısmı ABD’ye bağlı olacaktır. ABD Suriye’de aktif olduğu sürece Türkiye’nin diğer ortakları için Batı’yı bırakması beklenmez ancak ABD Suriye’deki varlığına son verip bu ülkeye olan müdahalelerini bitirir ise, Türkiye-Rusya-İran ilişkileri güzel bir dostluğun başlangıcı olabilir.

 Rasthaber
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz