ABD İran’la Masaya Oturabiliriz

23.07.2018 12:18

284 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD İran’la Masaya Oturabiliriz

ABD Dışişleri Bakanı, California eyaletindeki Ronald Reagan Kütüphanesi ve Halkla İlişkiler Merkezi’nde ‘İranlıların sesine destek’ başlıklı bir panelde ABD’de yaşayan İranlılara hitap etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın üst düzey yetkililerinin karıştığı yolsuzluklara işaret ederek “Liderler arasındaki yolsuzluk ve zenginlik seviyesi, İran’ın bir hükümetten çok mafyaya benzer bir şey tarafından yönetildiğini gösteriyor” dedi. Pompeo ayrıca İran’daki hükümet karşıtlarına destek olacaklarını da ifade etti.

İran’da rejim karşıtı gösterileri desteklediğini ifade eden Pompeo, “Trump yönetimi İran halkı için sizinle aynı rüyayı görüyor. Bizim çabalarımızla, Tanrının yardımı ile o günler gelecek” şeklinde konuştu.

Pompeo ” Ülkenin yönelimini belirlemek en nihayetinde İran halkının sorumluluğunda ancak ABD uzun zamandır sesleri göz ardı edilen İran halkını destekleyecek” ifadelerini kullandı.

Pompeo, İran’ın Almanya, Fransa ve İngiltere’yi nükleer anlaşmada tutmaya çalışırken diğer taraftan gizlice Avrupa’da terör saldırıları planladığını iddia etti.

ABD yönetiminin İran rejimine maksimum baskı uygulamaya devam edeceğini ifade eden Pompeo, İran yönetiminden somut adımlar geldiği takdirde Washington’un bu ülkeyle masaya oturabileceğini ifade etti.

Özellikle de İran’ın enerji ve bankacılık sektörüne baskı uygulamaya devam edeceklerini belirten Pompeo, “Hedefimiz, İran’dan ham petrol ithal eden ülkelerle çalışıp 4 Kasım’a kadar İran’dan ham petrol ithalatlarını sıfıra kadar indirmektir” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR