ABD: IŞİD sonrası süreçte İran direksiyon başında olmayacak

15.09.2017 23:26

Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD: IŞİD sonrası süreçte İran direksiyon başında olmayacak

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de gündemdeki konularla ilgili soruları yanıtladı.

Haley, Kuzey Kore’yle olan ticaretin yüzde 90’ının kesildiğini, bu ülkeye giden petrolün de yüzde 30 oranında azaltıldığını anlattı ve ABD’nin bu baskıyı sürdüreceğini ifade etti.

“BM görüşmelerinde Kuzey Kore önde ve öncelikli olacaktır. Ayrıca İran ve Suriye de olacaktır. Terörle mücadele ve insani meseleler de üzerinde konuşacağımız konular arasında yer alacak” diyen Nikki Haley, yoğun bir BM gündemiyle çalışacaklarını belirtti.

‘IŞİD SONRASI SÜREÇTE İRAN DİREKSİYON BAŞINDA OLMAYACAK’

İnsani yardımlar konusunda ellerinden geleni yaptıklarını savunan Haley, Suriye, Myanmar ve Güney Sudan gibi ülkelerde insani yardıma muhtaç kimselere ulaşmak için çalıştıklarını ifade etti.

Suriye ve Irak’ta IŞİD’i yenmek için bölgedeki ortaklarıyla ilerleme sağladıklarını anlatan Nikki Haley, “Aynı zamanda IŞİD sonrası sürece de bakıyoruz. Şunu söyleyebilirim ki İran bu süreçte direksiyon başında olmayacak. İran, herhangi bir şekilde bu durumda liderlik rolü almayacaktır” dedi.

Suriye’de bir daha kimyasal silah kullanıldığını görmek istemediklerini söyleyen Haley, istikrara kavuşmuş bir Suriye görene kadar tatmin olmayacaklarının da altını çizdi.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz