ABD İtibarını Kaybetti

20.02.2018 11:33

Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD İtibarını Kaybetti

ABD eski Dışişleri Bakanı John Kerry, Mevcut koşullarda İran’daki hangi yetkili Amerika ile işbirliği yapalım ya da Amerika böyle bir anlaşmaya uyar diyebilir?

ABD eski Dışişleri Bakanı John Kerry, Münih’te düzenlenen güvenlik toplantısında yaptığı açıklamada; Trump hükumetini Amerika’nın itibarını zedelediği ve İran ile nükleer konular dışında anlaşma yapma imkanını ortadan kaldırdığı için eleştirdi.

Toplantıda Siyonist politikacı ve Siyonist Rejim eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, John Kerry’e şu soruyu yöneltti: Acaba sadece bir nükleer anlaşma uluslararası değerlerin değişmesi anlamına mı gelir ve yine acaba İran’ın silah temin etme imkanını kaybetmesiyle, bu ülkenin istediği her şeyi yapmasına izin verilmeli midir?

John Kerry bu soruya verdiği yanıtta şunları söyledi: Hiçbir şey bize engel olmuyor ve biz İran ile ilgili tüm bu konuları değerlendirmeliyiz. Benim bu konuda hiçbir endişem yok ancak asıl konu şudur; Trump hükumeti döneminde Amerika’nın itibarını kaybetmesi ve nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirme konusundaki kararsızlığı durumun daha da karmaşık hale gelmesine neden oldu. Nasıl olur da İran ile füze konusunda anlaşabiliriz? Mevcut koşullarda İran’daki hangi yetkili Amerika ile işbirliği yapalım ya da Amerika böyle bir anlaşmaya uyar diyebilir? Bu, bizim bu dönemde aldığımız bir darbedir. Eğer asıl amacımız füze, insan hakları, silah ya da diğer konularda anlaşmaya varmaksa şunu söylemeliyim ki şuan ahlaki konumumuzu ve güvenirliliğimizi kaybetmiş durumdayız.

ABD Başkanı Donald Trump göreve başladığı günden itibaren 5+1 ülkeleri ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmada İran’ın avantajlarını en aza indirmeye çalıştı. Trump geçtiğimiz Ocak ayında kongrenin ve Avrupa ülkelerinin 4 ay içinde nükleer anlaşma maddelerini düzeltmelerini istedi.

Bazı analistler Donald Trump’ın politikalarının,  önceki hükumette de olduğu gibi, nükleer anlaşmanın geleceğini belirsizleştirme stratejisinin bir parçası olduğuna inanıyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.