ABD NATO Aracılığıyla İstediğini Yapacak

15.07.2018 12:09

303 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD NATO Aracılığıyla İstediğini Yapacak

ABD’nin, koalisyon güçleri ile yaptığının benzerini şimdi NATO ile hayata geçireceğini vurgulayan CHP’li Öztürk Yılmaz, “NATO geldikten sonra kontrolü eline alacak. PKK’nın farklı nitelik kazanmış halini de güç haline getirecek” dedi.

Belçika’da gerçekleşen NATO zirvesi sonuç bildirgesindeki “Türkiye’ye yönelik ifadelerde güneyden gelen tehditler” başlığını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, bunun Türkiye açısından düşünülmesi gereken nitelikte olduğunu söyledi. Yılmaz, “ABD, bunu Afganistan’da da yaptı. Önce kendi gitti, daha sonra NATO’yu çağırıp onun üzerinden kalıcı oldu. Şimdi aynısını özellikle de Fırat’ın doğusunda kalan bölge için yapmak istiyor. NATO aracılığıyla orada kalıp istediğini yapacak. Menbiç’te NATO var deyip Türkiye’nin orada olmasını istemeyecek, siz de bu şekilde olun diyecek. ABD’nin amacı bu” dedi.

ABD’nin öncelikle NATO zirvesinde savunma harcamaları konusunda NATO üyesi ülkelerden fedakârlıklar istediğini kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: “ABD, NATO üyesi ülkelerden savunma harcamaları konusunda kendisine yardım etmesini istedi. Bu da, ‘Daha çok savunma harcaması yapın’ anlamına gelir. Bunun dışında Almanya ile Rusya konusunda ters düştüler. Almanya ve Rusya arasındaki yakınlaşan ilişkilere ABD itiraz etti. ABD kendisi dışında hiçbir NATO üyesi ülkenin Rusya ile yakınlaşmasını istemiyor adeta. ‘Rusya ile mesafeli olun’ derken, arka planda kendisi Rusya ile birlikte hareket edebiliyor, perde arkası görüşmeler yapıyor. Bu alanı tamamıyla kendi doldurmak istiyor. NATO üyesi ülkelerden birinin bunu yapmasına ise izin vermiyor. ABD’de, böyle bir tavrı açıkça görüyoruz.”

Bunların Türkiye açısından çok daha dikkat edilmesi gereken konular olduğunu belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Türkiye’ye Suriye başta olmak üzere diğer ülkelerden gelen tehditlere karşı yardım ifadesi kullanılıyor. ABD Türkiye’ye yönelik tehditlerde güvenlik konusunda hangisinde yardımcı olacak? Bu soru önemli. PKK ile mücadelede mi bize yardımcı olacak? Bazı noktalar var. Bunlara dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Öztürk Yılmaz, ABD’nin daha önce koalisyon güçleri ile yaptığının bir benzerini şimdi NATO ile yapmak istediğini vurguladı. ABD’nin bunu daha önce Afganistan’da yaptığını, önce kendisinin Afganistan’a gittiğini, ardından NATO’nun geldiğini ifade eden Yılmaz, şöyle dedi: “NATO güçlerinin oraya yerleşmesini sağladı ve kontrolü de çoğunlukla kendi eline aldı. Suriye’de de bunu yapmak istiyor. Suriye’ye özellikle Fırat’ın doğusuna yerleşmiş durumda. Orada istediğini yapmak istiyor. NATO ile birlikte orada istediğini yapacak. Türkiye ile Menbiç’te ortak hareket etme konusunda bir anlaşma var diyor ama oraya NATO geldikten sonra Türkiye’nin etkinliğini kırabilir. Menbiç’te bizim ülkemizin de üyesi olduğu NATO birlikleri olursa o zaman ABD, Türkiye’ye gerek kalmadığını söyleyebilir. Bundan sonra da kontrolü eline alabilir. ABD orada, PKK’nın, PYD’nin biraz daha değişik, farklı nitelik kazanmış halini orada güç haline getirerek Fırat’ın doğusu için bir güç oluşturacak. Böyle bir niyetinin olduğunu yaptıklarından çok rahat anlıyoruz.”

ABD’nin bunu da daha önce Kuzey Irak’ta da yaptığını dile getiren Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Ayrıca bu noktada öncelikle NATO’dan faydalanıp Türkiye’yi dışarıda tutabilir daha sonra PYD’nin adını başka bir isme çevirip orada silahlı güç oluşturabilir ve orada eğitim adı altında kalıcı olabilir. ABD bunu yapar genel olarak. Bir anlamda yöntemi bu. Afganistan’da NATO’yu kullandı, Kuzey Irak’ta eğitim amaçlı askerler bırakarak Irak ordusundan bağımsız bir Peşmerge gücü oluşturdu. Şimdi de aynısını Suriye’de özellikle Fırat’ın doğusunda yapmak istiyor. Bunları iyi görüp bunlara göre Türkiye’nin önümüzdeki dönemde bir politika oluşturması gerekiyor.”

Yeniçağ/Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR