ABD Senatosu oybirliğiyle Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı sorumlu tuttu

14.12.2018 12:26

306 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD Senatosu oybirliğiyle Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı sorumlu tuttu

ABD Senatosu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutan bağlayıcı olmayan kararı oybirliğiyle kabul etti.

ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Corker, Cemal Kaşıkçı cinayetinden Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı sorumlu tutan kararı Senato Genel Kurulu’na sunmuştu.

Bob Corker, “Oybirliğiyle, ABD Senatosu Veliaht Prens Muhammed’in Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olduğunu söyledi. Bu güçlü bir beyanat. Bence derinden bağlı olduğumuz değerlere hitap ediyor” dedi.

Bağımsız Senatör Bernie Sanders ve Cumhuriyetçi Mike Lee tarafından Senato’ya sunulan ve ABD’nin Suudi Arabistan’ın Yemen’de yürüttüğü savaşa desteğin çekilmesini öngören karar da Senato’da kabul edildi.

Ancak her iki kararın da bağlayıcılığı bulunmuyor ve büyük ölçüde Beyaz Saray’a verilmiş sembolik mesajlar olarak görülüyor.

Kararların yasalaşabilmesi için ABD Kongresi’nin diğer ayağı Temsilciler Meclisi’nde de kabul edilmeleri gerek. Ardından da Başkan Trump’ın onayı gerekiyor.

Bernie Sanders, Ocak ayında Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğun Demokratlara geçmesiyle birlikte kararların orada da kabul edilebileceğini ifade etti.

Ancak Beyaz Saray, Yemen’de desteğin geri çekilmesinin İran destekli grupların elini güçlendireceğini savunuyor.

‘Kaşıkçı’nın katillerinden hesap sorulmalı’

Reuters’ın haberine göre Senato’da kabul edilen kararda, cinayetin sorumlularınından hesap sorulması için Suudi Arabistan’a çağrıda da bulunuldu.

Cumhuriyetçi Parti’den en az 10 senatörün tasarıya ortak olduğu biliniyor. Cumhuriyetçilerin Senato’daki lideri Mitch McConnell de bu isimler arasında.

Yemen’e askeri desteğin durmasını öngören tasarı Senato’dan geçti

yemenTelif hakkıGETTY IMAGES

Öte yandan ABD Senatosu, Washington’ın Yemen’de operasyon yürüten Suudi Arabistan’ın liderliğindeki koalisyona askeri desteğini kesmesi için verilen karar tasarısını da kabul etti.

Perşembe günü yapılan oylamada tasarı, 41’e karşı 56 oyla Senato’dan geçti.

Beyaz Saray üzerindeki baskı artıyor

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluğunda öldürüldü. Cinayetin ardından şüpheler Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman üzerinde yoğunlaştı.

ABD Başkanı Donald Trump Riyad ile ortaklığı güçlü tutmak istediğini vurguluyor.

ABD yönetimi, Prens Muhammed’in azmettirici olduğuna dair yeterli kanıt olmadığını savunuyor.

Bazı Cumhuriyetçiler ise, Suudi Arabistan’a karşı sert adımlar atılması için Beyaz Saray’ın üzerindeki baskıyı artırma çabasında.

Senato’ya sunulan tasarıda da Suudi krallığın Rusya ve Çin’den askeri ekipman alması ve bu ülkelerle askeri ortaklıklar yapmasının da, ABD ve Suudi Arabistan arasındaki askeri ilişkilerin bütünlüğünü ihlal ettiği uyarısı yapılıyor.

Geçtiğimiz hafta da Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden oluşan bir grup, Selman’ı olaydan sorumlu tutan bir karar tasarısını Senato’ya vermişti.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR