ABD yine YPG’yi korudu

01.02.2018 16:25

Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD yine YPG’yi korudu

ABD’den, Savunma Bakanı James Mattis’in Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili kullandığı ”Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları, IŞİD’in yenilmesinin garantiye alınması çabalarından dikkati dağıtıyor” ifadesine benzer açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Sputnik’in AP’den aktardığına göre IŞİD karşıtı koalisyon yetkilileri, harekatın ‘Fırat Vadisi’nde Irak- Suriye sınırı boyunca elde edilen kazanımları istikrarsızlaştırabileceği’ görüşünde.

Irak’taki en üst düzey ABD’li komutan olan Korgeneral Paul Funk, Irak-Suriye sınırındaki Kaim kasabası yakınlarındaki bir karakolu ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Afrin’deki harekatın IŞİD’in diğer ceplerindeki baskıyı azaltma ihtimalinden ‘büyük endişe’ duyduğunu söyledi.

YPG/PYD’yi kasteden Funk “Partnerimizin dikkatinin dağılmasını istemem. Bu, Suriye tarafında IŞİD’e karşı aralıksız devam eden bir mücadele” dedi.

‘YPG’NİN AFRİN YÜZÜNDEN SINIR BÖLGESİNDEN KAYMASI, IŞİD’E MANEVRA ALANI YARATIR’

Irak’ın batısında görev yapan Yarbay Brandon Payne de YPG/PYD’lilerin Afrin’deki harekata odaklanması durumunda savaşçılarını sınır bölgesinden çekebileceğini söyledi. Böylesi bir senaryonun IŞİD’i asıl odak noktası olmaktan çıkaracağını ve örgüte manevra alanı yaratacağını belirten Payne “Bunu yapmak istemiyoruz” ifadesini kullandı.

ABD’DEN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR GELİYOR

ABD’den Türkiye’nin Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili çelişkili açıklamalar yapılıyor. Operasyonun başından beri yetkili isimlerden gelen açıklamalarda YPG/PYD’yi koruyan ifadeler kullanılırken, Türkiye’ye ise “tansiyonu yükseltmeme” ve “IŞİD’le mücadeleye devam etme” tavsiyeleri yapılıyor.

Son olarak ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, CNN International’a YPG/PKK kontrolünde bulunan Menbiç’le ilgili açıklamalarda bulunarak bölgede bulunan askerlerinin çekilmeyeceğini duyurdu.

Açıklama, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Terör örgütüyle ABD’nin bağını koparması ve onlara tamamen silah bıraktırması lazım. Kendi verdikleri silahları geri alarak Menbiç’ten derhal çekilmeleri gerekiyor” sözlerinin ardından yapılmıştı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz