ABD’deki soruşturmaya Türk lobicilik faaliyetleri iddiaları da dahil edildi…

03.06.2017 11:57

839 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’deki soruşturmaya Türk lobicilik faaliyetleri iddiaları da dahil edildi…

Michael Flynn

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasında Rusya bağlantısı iddiasını araştıran soruşturmaya, Türkiye’nin lobicilik faaliyetleriyle ilgili iddiaların da dahil edildiği bildirildi.

Trump’ın seçim kampanyası ile Rusya arasındaki bağlantıyı soruşturmak üzere Adalet Bakanlığı tarafından atanan “özel savcı” Robert Mueller’in soruşturmaya Türkiye’nin lobicilik çalışmalarına yönelik iddiaları da dahil ettiği bildirildi.

Deutsche Welle’in Reuters’tan aktardığı habere göre, Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in 2016 yılında lobi çalışmaları için bir Türk işadamından para aldığı iddiaları, ABD’deki 8 Kasım başkanlık seçimleri öncesi ve sonrasında Rus yetkililer ile Flynn ve Trump’ın kampanya ekibi arasındaki ilişkileri inceleyen soruşturmaya eklenecek.

‘VIRGINIA’DAKİ MAHKEME ÇAĞRI BELGELERİ ÇIKARDI’

Reuters’ın mahkeme kayıtlarına dayandırdığı bilgilere göre, Virginia’da sürmekte olan soruşturmada federal savcılar, Flynn ile Türk işadamı Ekim Alptekin arasında yapılan iş anlaşmasını inceliyor.

Alptekin’in Hollanda merkezli Inovo BV şirketinin Flynn’a ait danışmanlık şirketine Fethullah Gülen konulu bir belgesel yapımı ve araştırma için Eylül-Kasım ayları arasında 530 bin dolarlık ödeme yaptığı belirtiliyor.

Reuters mahkeme çağrı belgelerine dayandırdığı haberde Virginia’daki mahkemenin Flynn, şirketi Flynn Intel Group, Alptekin ve Inovo şirketi ile ilgili banka kayıtları, belgeler ve iletişim bilgilerine ulaşmaya çalıştığını ve bunun için çağrı belgeleri çıkarıldığını belirtti.

ALPTEKİN: ÖDEMENİN BÜYÜK BÖLÜMÜ KENDİ ÖZEL KAYNAKLARIMDAN

Alptekin ise Reuters’a verdiği demecinde “Gülen’in Türkiye ile ABD arasındaki atmosferi nasıl zehirlediği” konusunda bir araştırma için Flynn’a ödeme yaptıklarını söyledi.

Soruşturmayla ilgili olarak mahkemeden kendisine bir çağrı gelip gelmediği yönündeki soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Reuters’a yaptığı açıklamada Flynn’ın yaptığı işten memnun kaldığını belirten Alptekin, bu çalışmanın, Gülen’in şebekesinin ABD’deki işleyişini anlamakta kendisine yardımcı olduğunu söyledi.

Alptekin, Flynn’ın şirketine yapılan 530 bin dolarlık ödemenin büyük bölümünün kendi özel kaynaklarından, geri kalan bölümünün Inovo kaynaklarından karşılandığını belirtti.

‘BELGESEL TAMAMLANMADI’

Flynn’ın Inovo ile iş bağlantısı, seçim günü internetteki bir siyasi haber sitesinde yayınlanan yorumunda Fethullah Gülen’i “radikal İslamcı” diye nitelendirmesi ve Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini savunması üzerine mercek altına alınmıştı.

Reuters haber ajansının projeye yakın isimlere dayandırdığı bilgilere göre şirketi Flynn Intel Group, Gülen’le ilgili çoğunlukla medyada çıkan haberler ve video görüntülerine dayalı 75 sayfalık bir rapor hazırladı, ancak belgesel tamamlanmadı.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) eski başkanı “özel savcı” Robert Mueller’in Türkiye bağlantısıyla ilgili Virginia’da yürüyen soruşturmayı üstlenmesi, sahip olduğu geniş yetkilerin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

 

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR