ABD’den Avrupa’ya İran Uyarısı

27.07.2018 15:55

361 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’den Avrupa’ya İran Uyarısı

Amerika’da 10 Cumhuriyetçi senatör dün Almanya, İngiltere ve Fransa’yı, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları delmeleri konusunda uyarıda bulundular.

İRNA’nın haberine göre, sözkonusu senatörler, Almanya, İngiltere ve Fransa’nın Amerika’daki büyükelçilerine yazdıkları mektupta, İran’a yönelik ABD’ yaptırımının delinmesine dair her türlü girişimin o ülkeler için ‘ciddi kaygı’ olacağına dikkat çekilirken Amerikan Kongresi’nin bu gibi girişimlerin takipçisi olacağı kaydedildi.

Amerikalı sözkonusu senatörlerin nükleer anlaşmaya karşı oldukları ve Amerikan Kongresi’nde İran karşıtı radikal siyasetleriyle bilinen isimler olduğu bildiriliyor.

Amerikan başkanı Trump, 8 mayıs tarihinde İran’la daha önce imzalanan nükleer anlaşmadan çıktıklarını bildirmiş ve İran’a yönelik 3 ve 6 aylık ambargoların başlayacağını ilan ederken bu durum Amerika içinde ve uluslararası arenada Amerika aleyhinde sert tepkilere neden olmuştur.

İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Çin ve AB, nükleer anlaşmanın tarafı olan ülkeler ve nükleer anlaşmaya destek vermekteler.

Bu arada İran ve Avrupa da son zamanlarda yaptıkları görüşmelerde nükleer anlaşmanın Amerika olmaksızın da sürdürülmesi için görüşmeler yapmaktalar.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR