ABD’den Türkiye’ye yaptırım tehdidi

27.06.2018 12:10

330 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’den Türkiye’ye yaptırım tehdidi

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması ve teslimatın hayata geçirilmesi halinde Ankara’ya yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

Mitchell, Türkiye’ye özellikle hapisteki Amerikan vatandaşları ve Rusya’dan S-400 satın alım planları noktasında sert eleştiriler yöneltti ve bu iki konunun Türk-Amerikan ilişkilerinin gidişatını ciddi şekilde değiştirebileceği uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri yetkilisi, Ankara’nın S-400 satın alım planını terketmediği takdirde, Türkiye’ye F-35 uçaklarının transferini durdurabileceklerini de belirtti.

Mitchell Senato Dış İlişkiler Komisyonu’na bağlı Avrupa ve Bölgesel İşbirliği Alt Komisyonu’nun “Amerika’nın Avrupa Politikası” başlıklı oturumunda senatörlerin sorularını cevaplarken hem Türkiye’yi iyi bir müttefik olarak övdü hem de demokrasinin güçlendirilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu. Dışişleri yetkilisi, Türkiye’yle ilişkilerde Amerika’nın öncelikleri olarak da rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması, Türkiye’nin S-400 füzelerinin alımının engellenmesini sıraladı.

Dışişleri yetkilisi, Erdoğan’a, söz verdiği gibi OHAL’i bir an önce kaldırması, Türkiye’deki tüm farklı kesimleri temsil etmesi ve Türk demokrasisini güçlendirmesi çağrısında bulundu.

Bu arada  4 gün önce, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, bir gazetecinin, “Ruslar bu füzeleri kurmak üzere geldiklerinde NATO’nun kullandığı teknik sistemin değiştirilmesi gerekecek.” şeklindeki ifadelerini reddeden Çavuşoğlu, “Doğru değil. Satın alım konusunu müzakere ettiğimizde S-400’lerin bir tehdit olmayacağı konusunda güvence aldık” bilgisini paylaştı.

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın S-300’lerinin bulunduğunu ve hiç kimsenin bunun bir sorun olduğunu iddia etmediğini belirterek, “Dostlarımızın ve müttefiklerimizin bir şeyi anlamaları gerekir: Biz, bir hava savunma sistemi satın almak istiyoruz ve bunu müttefiklerimizden satın almak istiyoruz ama şayet ABD, Kongre ile sorunlar olduğu için bize Patriotları satmıyorsa Türkiye’nin bunları başkalarından satın almasına engel olamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR