AB’den Türkiye’deki seçimlerle ilgili açıklama

26.06.2018 09:16

662 Kişi Okumuş

0 Yorum

AB’den Türkiye’deki seçimlerle ilgili açıklama

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye’de 24 Haziran’da yapılan seçimlere ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Mogherini Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamasında, seçimlerde adayların propagandalarının adil ve eşit olmadığını zira bazı adayların propaganda imkanından yoksun olduğunu bildirdi.

Daha önce de AB yayınladığı bildiride, Türkiye’deki seçimlerin düzenlenmesiyle ilgili eleştirilerde bulunmuştu.

AB, gözlemci olarak Avrupa’dan iki kişinin Türkiye’ye girişlerinin önlenmesine de işaretle, bu girişimin Türkiye yetkililerinin garazkarlığını ve seçimlerin demokratik olmadığını gösterdiğini bildirmişti.

Bu arada HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçimleri adayı Selahaddin Demirtaş, cezaevinden yaptığı açıklamada, kendisinin bulunduğu şartlarda seçimlerin adaletsiz olduğunu ve kendisinin eşit olmayan siyasi rekabet içinde olduğunu bildirmişti.

Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahnb tarafından yapılan ortak açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Seçim Gözlem Misyonunun, seçmenin seçme hakkını rahatlıkla kullandığını belirttiği vurgulanırken, seçim kampanyasının ise eşit olmadığına dair bulguların bulunduğu yer aldı. “Başkan ve Meclisle beraber ortak sorunları çözmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadesine yer verilen açıklamada, Türkiye’de yeni başkanlık sisteminin başlayacağına işaret edildi. Açıklamada, Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler konusunda bulunan bazı eksiklikleri gidermesinin faydalı olacağı kaydedildi.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz