ABD’li papaz Brunson’a ev hapsi

25.07.2018 15:16

298 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’li papaz Brunson’a ev hapsi

İzmir’de ‘casusluk’ suçlamasıyla tutuklanan ABD’li papaz Andrew Craig Brunson’ın adli kontrol şartıyla ev hapsine alınmasına karar verildi.

FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD’li papaz Andrew Craig Brunson’un tutukluluğu ev hapsine çevrildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan Brunson, 9 Aralık 2016’da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Geçtiğimiz günlerde davası görülen Brunson’ın tahliye edilmemesi tepki çekmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, “Türkiye’nin cezaevindeki saygın Pastör Andrew Burnson’ı tahliye etmemesi tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor. Erdoğan bu mükemmel Hristiyan eş ve babanın serbest kalması için bir şey yapmalı. Yanlış bir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var” ifadelerini kullanmıştı.

9 Aralık 2016 tarihinde FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla İzmir’de tutuklanan Brunson hakkında ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği’ gerekçesiyle 15, ‘devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek’ suçlamasıyla da 20 yıla kadar olmak üzere 35 yıl hapis cezası isteniyor.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR